Az agyunk képes beazonosítani a nemeket az arcvonások és színek alapján - állítja egy új tanulmány, mely a Journal of Vision-ben jelent meg. Frédéric Gosselin pszichológus professzor és a Montréali Egyetemen dolgozó csapata felfedezte, hogy a szemöldök és a száj csillogása elengedhetetlen a gyors nemfelismerésben.
"Tinédzserkorban a dimorfizmus (a nemek közti különbség) növekszik az orr, száj, állkapocs, szem és fejforma tekintetében" - mondta Nicolas Dupuis-Roy, a tanulmány fő szerzője. "Azt azonban nem tudjuk, hogy az agyunk miként ismeri fel ezeket a különbségeket."
A referenciapontok beazonosításához Dupuis-Roy és munkatársai 300 kaukázusi ember arcát mutatták meg körülbelül 30 résztvevőnek. Megkérték őket, hogy azonosítsák be a képen látható emberek nemét úgy, hogy az arc részeit a Bubbles (buborékok) technológiával elrejtették.
A vizsgálat kiderítette, hogy a szemek és a szájak, különösen pedig azok finom árnyalatai vagy csillogása nélkülözhetetlenek a nemek azonosításában. Kiderült az is, hogy a vörös és a zöld árnyalatai segítik a gyorsabb felismerést. "Tanulmányok már kimutatták, hogy az androgén jellegű arcot férfinak nézik, ha a bőr színezete vörösebb, ha zöldesebb árnyalatú, azt inkább nőnek tulajdonítják" - mondta Dupuis-Roy. "A száj esetében éppen ennek ellenkezője igaz. Egy nő szája általában inkább vörösebb.
Az agyunk a "nő" szóval fordítja le ezt a jellemvonást. Egy férfi arca általában kevesebb fényt tükröz vissza a szemöldök környékén. Ez azért van, mert általában vastagabb a férfiak esetében. Ugyanez jelentkezik a felső ajak és az áll esetében, mert ezek a területek szőrösebbek" - tette hozzá, majd megjegyezte, hogy az emberek biztosan a színek segítségével azonosítják be gyorsan a nemeket.