Azok a fiatalok, akik kevesebb erőszakos jelenetet látnak a médiában, kisebb valószínűséggel mutatnak agresszív viselkedést - olvasható egy új tanulmányban.
"Azt ugyan nem lehet kijelenteni, hogy a média okozza az erőszakos viselkedést, vagy hogy az erőszakos gyerekek erőszakos tartalmakat keresnek, ám a kevés erőszakos tartalomnak kitett gyerekek jelentősen ritkábban viselkedtek agresszíven, mint akik sok ilyet néztek" - mondta Michele Ybarra, egy Santa Anában található nonprofit kutatószervezet elnöke és kutatási igazgatója. Az idén már megjelent egy tanulmány, amely szerint a 10-14 éves korosztály csaknem 13 százaléka néz erőszakos filmeket.
Ebbe a vizsgálatba összesen 1600, 10 és 15 év közötti amerikai lányt és fiút vontak be és arra kérték őket, adják meg, mennyi erőszaknak (értsd: verekedés, sérülés okozása, lövöldözés, emberölés) voltak kitéve a tévé és a mozi, a számítógépes játékok, a zene, illetve az internet révén. Ezek alapján 6 százalékot jelentett a minimális erőszaknak kitett csoport, amelyet főleg lányok, fiatalabb gyermekek és fehérek alkottak. A közepes mértékben erőszaknak kitettek 43 százalékot, a nagymértékben kitettek 49 százalékot tettek ki, a család jövedelme és a szülők családi állapota nem volt hatással ezekre. A kevés erőszaknak kitett csoport kisebb valószínűséggel mutatott erőszakos magatartást, például mások terrorizálását vagy verekedést. A szerzők szerint azonban más befolyásoló tényezőket (esetleges kábítószerhasználat, erőszak tapasztalása a környezetben, nehéz családi körülmények, bűnöző barátok) is figyelembe kell venni.
A szerzők szerint már az is csökkentheti az erőszakos magatartást, ha a gyerekek kevesebb agresszív hatásnak vannak kitéve. David S. Bickham, a Bostoni Gyermekkórház Gyermekegészség- és Médiaközpontjának kutatója szerint a gyerekek nem tudják pontosan meghatározni, mennyi erőszaknak is vannak pontosan kitéve, ám egyetért azzal, hogy a kevesebb erőszak a médiában kevesebb erőszakkal jár a való életben is.