A Nature folyóiratban megjelent új tanulmány megkérdőjelezi azt a közkeletű elméletet, miszerint a tesztoszteron okozza az agresszió kialakulását az emberekben, és azt állítja, hogy a hormon inkább a státuszkereső viselkedésre ösztönöz.
A 120 nő részvételével készült tanulmány azt is kimutatta, hogy a nemi hormonnal kapcsolatos népi bölcsesség olyan erős, hogy az emberek akkor is agresszívebben viselkednek, ha azt hiszik, beadtak nekik egy adagot, valójában azonban nem kaptak.
A tesztoszteron egy szteroid hormon, amely a herékben, kisebb mennyiségben a petefészekben is termelődik, és az agyi fejlődést és a szexuális viselkedést befolyásolja. A kutatás kimutatta, hogy rágcsálókban az agresszív viselkedés jelentős erősödéséhez vezet.
"A népi bölcsességet általánosítják, és ezeket az eredményeket az emberekre is alkalmazzák, azt sugallva, hogy a tesztoszteron antiszociális, egoista, sőt agresszív viselkedést vált ki az emberekben" - áll a Nature oldalain megjelent tanulmányban.
Ez az elmélet még a bíróságokra is beszivárgott, mivel a szteroid által kiváltott haragot elfogadott jogi védelemként alkalmazták az Egyesült Államokban.
A zürichi és a londoni egyetemen végzett kutatás azonban kimutatta, hogy a szteroid nem ugyanúgy hat az emberekre, mint az állatokra. A nők, akik közül néhányan tesztoszteront kaptak, mások pedig placebót, olyan kísérletben vettek részt, melynek során alkudniuk kellett azért, hogy pénzt kapjanak. A kutatók azt állították, hogy a közhiedelem szerint a tesztoszteront kapott alanyoknak agresszív, egocentrikus és kockáztató stratégiákat kellene alkalmazniuk.
"A kísérlet eredményei azonban élesen ellentmondanak ennek az elméletnek" - áll a közleményben. "A mesterségesen megnövelt tesztoszteronszinttel rendelkező kísérleti alanyok általában jobb, igazságosabb ajánlatokat tettek, mint azok akik placebót kaptak, így ajánlatuk visszautasításának kockázatát minimálisra csökkentették."
Ez azt sugallja, hogy a tesztoszteront kapott alanyok többre értékelték a társadalmi státuszt, mint a placebót kapott személyek, vagyis a hormon fokozta a státuszra való érzékenységet.
"A feltételezést, miszerint a tesztoszteron kizárólag agresszív vagy egoista viselkedést okoz az emberekben, egyértelműen megcáfoltuk" - nyilatkozta Christoph Eisenegger, a Zürichi Egyetem idegélettan kutatója.
Az állatok esetében, amelyek egyszerű társadalmi rendszerekkel rendelkeznek, a státusz fokozott tudatossága valószínűleg az agresszivitásban fejeződik ki. A tanulmány azt is kimutatta, hogy a hormon agresszió-kiváltó hatásával kapcsolatos közhiedelem mélyen beleivódott a köztudatba.
"Úgy tűnik, nem maga a tesztoszteron váltja ki az agresszivitást, hanem a hormont körülvevő mítosz" - állítja Michael Naef, a Londoni Egyetem közgazdásza. "Egy olyan társadalomban, ahol a viselkedés minőségét és módjait egyre inkább biológiai okokra vezetik vissza, és ezáltal részben legitimizálják, e kutatási eredmények rendkívüli figyelmet érdemelnek."
Copyright AFP [2009] / Translation Medipress