Önkéntesen és költségmentesen egyénileg összeállított heti vákumcsomagolású (blister) tablettákat tesztelhetnek a Löbau-Zittau-i szászországi régió Általános Helyi Betegpénztár (AOK) biztosítottjai.
A modellprojekt során a gyógyszertár a szívbetegeknek hetenként egy egyénileg összeállított gyógyszerboxot szállít. Aki részt akart venni a programban, az a háziorvosnál vagy a szakorvosnál iratkozhatott fel.
Az eljárás 18 hónapig tart, amelyet figyelemmel kísérnek a kutatók. A kutatástól azt remélik, hogy a betegek rendszeresebben szedik majd be a számukra felírt gyógyszereket. Noha ez a "heti blister technológia" tűnik egyelőre a gyógyszerek helyes szedését elősegítő, legjobb megoldásnak, a projekt némi kiegészítő megoldásra szorul azokra az idősebb betegekre nézve, akik otthon - orvosuk magyarázata és kérése ellenére - sem szedik helyesen a tablettákat.
Egy, a szemcseppeknél kipróbált, a gyógyszerbevétel ellenőrzését elektronikus módszerrel végző kísérlet rámutatott, hogy a betegek rendszertelenül, csak "akkor veszik be a gyógyszereket, amikor akarják". Néha 2-3 nap szünetet is tartanak, míg beszedik a következő adag gyógyszert, míg más páciensek csak az orvoslátogatás előtt kapják be a szükséges pirulát. Mint kiderült, az esetek 40 százalékában azonban feledékenységről van szó.
Egy professzor a projekt során azt is felvetette, hogy a gyógyszereket össze-vissza szedő pácienseknek részt kellene vállalniuk a helytelen kezelésből származó, hiányzó költségekből (például kórházi beutalás esetén).
A Háziorvosi Szövetség elnöke szerint azonban az idősebb korúaknál a demencia, vagyis a romló memóriaállapot következménye is lehet a bogyók rendszeres beszedésének a hiánya. Az ízületi betegségekben szenvedők például olyan helyzetbe is kerülhetnek, hogy nem tudják a csomagolásokat felnyitni, a tablettákat elosztani, korlátozott látás esetén pedig nem tudják megkülönböztetni a tabletták formáját és színét sem.
A jobb orvos-páciens közti együttműködés érdekében a megoldást elsősorban a háziorvos erősebb koordináló funkciójában, és a folyamatos - a betegekkel és hozzátartozóikkal történő - kommunikációban látja az elnök. Fontosnak tartja a segítséget is, a hűtőszekrényen való, gyógyszerbeszedésre vonatkozó figyelmeztető cédulától egészen a blisterig.
[Forrás: OrientPress Hírügynökség]