A vezető pozíciókban lévők közül a maszkulin, azaz a férfiasabb nők és a domináns férfiak és a legjobbak fejlesztés területén, derült ki a norvég BI Management Iskola kutatásaiból.
A norvég cégek vezetői beosztásának 40 százalékát nők töltik be. Felmerült a kutatókban a kérdés, hogy a női vezetők valóban hozzájárulnak-e a cégek fejlesztéséhez, az új termékek bevezetéséhez, valóban kreatív ötleteik vannak-e.
"A cégek közötti verseny szükségessé teszi a fejlesztéseket" - mondta el a vizsgálatot vezető kutató Anne Grethe Solberg. "Tanulmányoztuk 915 cég ipari, információs és kommunikációs osztályának közép és felső vezetőségét, megvizsgáltuk, hogy van-e a nemek között különbség a fejlesztési szerepeket tekintve."
A női vezetés mellett számos érv szól:
- döntéseknél mindkét nemet érintő erkölcsi és etikai érvek figyelembe vétele szükséges, ehhez mindkét nem képviselői fontos, hogy jelen legyenek.
- a cég jobb színben tűnik fel, ha mindkét nemet egyenlő mértékben alkalmazza.
- hatékony, ha a férfi-női eloszlás egyenletes, mert a két nem képviselői együtt kreatívabbak, mint külön-külön.
A kutatók szerint akkor a legeredményesebb fejlesztésben egy cég, ha a dolgozók nyitottak, kiegyensúlyozottak, egymást elfogadják, nagy viták köztük nincsenek. Ha vita van, mindenki részt vesz benne, mindenki ötlete számít. Ezek szerint az egyet nem értés a felek között fejlesztés szempontjából előre viszi a céget. Jelentős szerepet kap a vezető, aki összekovácsolja a csapatot. A vezető feladata, hogy semleges és objektív maradjon, és utolsóként nyilvánítson véleményt, hogy ezzel ne befolyásolja a többieket.
Solberg kutatásai alapján a vezető beosztásban lévő kissé maszkulin nők és a kifejezetten férfias férfiak jobban megteremtik a dinamikus, újításokra nyitott légkört, mint nem-maszkulin tulajdonságú kollégáik.