A londoni King's College Pszichiátriai Intézete és a kínai Tongde Kórház kutatói által közösen végzett friss kutatás szerint a szerves foszfát rovarirtóknak erősebben kitett személyeknél nagyobb eséllyel fordulhatnak elő öngyilkossági gondolatok.Kínában rovarirtóként leggyakrabban szerves foszfátokat használnak, amelyek ma már számos nyugati országban tiltott szerek. Nagy dózisban rendkívül veszélyesek, de hosszú távon kis adagban is (akár bőrön vagy tüdőn át bejutva) káros hatással lehetnek a mentális működésekre.
Kína középső és tengerparti területein átfogó felmérést végeztek a lakosság mentális állapotát illetően. Ennek során a vidéki lakosságot kikérdezték, hogyan tárolják a rovarirtókat. Az derült ki, hogy azoknál, akik otthon tartanak ilyen szereket, azaz nagyobb dózisnak voltak kitéve, gyakrabban fordultak elő öngyilkossági gondolatok. Minél könnyebb a hozzáférés a rovarirtókhoz , annál nagyobb számban fordultak elő öngyilkossági gondolatok, és azokon a területeken fordultak elő leggyakrabban, ahol a legtöbben tárolnak otthonukban rovarirtókat.
Dr. Robert Stewart, az angol munkacsoport vezetője így kommentálta az eredményeket: "A szerves foszfát rovarirtókat még ma is számos országban használják nyilvánvaló egészségkárosító hatásaik ellenére. A kutatásunk eredményei alapján megállapítható, hogy az öngyilkossági gondolatok kockázatát is emeli, ami további nemzetközi szigorítást tenne szükségessé."
Dr. Jianmin Zhang, a Tongde Kórház helyettes vezetője, a kínai munkacsoport tagja hozzátette: "Az eredmények alapján legalábbis részben érthető, miért jóval magasabb az öngyilkosságok aránya a vidéki lakosság körében, mint a városokban. A rovarirtókhoz való hozzáférés tekintetében kívánatos lenne a nagyobb odafigyelés mind a döntéshozók, mind a szereket használók részéről."