Magyarországra érkezett az eddig tíz országot bejárt nemzetközi dohányzásellenes kiállítás, melyen megdöbbentő fotók láthatóak a dohányzás hatásairól.
Kanada volt az első ország, amely 2001-ben bevezette a dohánytermékeken a képi figyelmeztetések használatát, az országnak jelenleg tizenhat saját illusztrációja van. Kanadát Románia és Anglia követi a sorban. Egyben ezek az országok jelentik az Association of European Cancer Leagues (Az Európai Rákligák Szövetsége, ECL) és a Pfizer által rendezett kiállítás első állomáshelyeit is.
"Tudta, hogy hazánkban a dohányzás következtében annyi ember veszíti életét, mintha hetente két Airbus zuhanna le?" - ezzel a felütéssel köszöntötték a rendezők a The Power of the Communications Against Tobacco (A kommunikáció ereje a dohányzás ellen) című kiállítás látogatóit. Majd elborzasztó képsorok következtek, melyeknek anyagát az egyes országokban használatos, a dohányzás súlyos következményeire rámutató figyelmeztetésekből válogatták össze.
Évente 125 ezer halálesetből 25 ezer közvetlenül a dohányzással magyarázható.
Luk Joossens, az ECL tanácsadója elmondta, hogy az erőteljes képekkel eddig a világ 24 országának dohánytermékein lehet találkozni. Jövőre Lettország és Svájc fogja gyarapítani az egészség megőrzését vizuális hatásokkal elősegítő országok listáját. Joossens tíz érvet sorolt fel, melyek azt támasztják alá, hogy a kormányoknak támogatniuk kell a kezdeményezést. Ezek között szerepelt többek között az, hogy a képek sokkal szembetűnőbbek és informatívabbak, mint a szöveges üzenetek.
Az Európai Unión belül Belgiumban kerültek leghamarabb - 2005 novemberében - elrettentő fotók a cigarettás dobozokra, az EU-ban jelenleg negyvenkét képi figyelmeztetés és tizenhat szöveges felhívás van használatban, míg előbbiek kialakításában a tagállamok szabad kezet kapnak, utóbbiak általánosan megszerkesztettek és kötelező érvényűek.