Egy új tanulmány szerint az emberek hajlamosabbak kezet mosni a mellékhelyiség használata után, ha a szégyenérzetükre gyakorolnak nyomást.
A Londoni Higiéniai és Trópusi Betegségek Intézetének meghökkentő tanulmánya az American Journal of Public Health című folyóiratban jelent meg. Az intézet kutatói megfigyelték, hogy milyen reakciókat váltanak ki azok a higiéniával kapcsolatos, elektronikus üzenetek, melyeket angol nyilvános illemhelyeken helyeztek el.
A kézmosás a legolcsóbb módja a betegségek megelőzésének, de a férfiaknak kevesebb, mint harmada, a nőknek pedig kétharmada mos kezet szappannal a WC használatát követően, derült ki a vizsgálatból, melyet Robert Aunger vezetett. A szakember és munkatársai negyedmillió ember kézmosási és szappanhasználati szokásait mérték fel online szenzorok segítségével. A férfiaknak csak 32 százaléka mosott kezet szappannal, a nők közül kétszer annyian: 64 százalékuk.
Az illemhely bejáratánál LED-képernyőkön olyan feliratokat vetítettek ki, mint például: "A víz magában nem öli meg a baktériumokat", majd elemezték az üzenetek viselkedésre gyakorolt hatásait. A legjobbnak "A maga mellett álló használ szappant?" szöveg bizonyult, melyből látható, miként reagálnak az emberek arra, ha azt hiszik, mások figyelik őket.
A nemek közti eltérés megmutatkozott az üzenetekre adott válaszban is. A nőket az emlékeztető feliratok fogták meg inkább, míg a férfiakat azok, melyek undort keltettek, például "Mossa le szappannal, különben később meg fogja enni!"