A Brit-Kolumbiai Egyetem kanadai kutatói szerint a színek nem csak gondolkodásunkat, hanem viselkedésünket is befolyásolják.
A kutatók több mint 600, 17-39 év között diákot vizsgáltak, hogy hogyan oldják meg a részletekre orientált, illetve a kreatív feladatokat piros, kék, illetve fehér háttérben. A részlet-orientált feladatok - mint például memóriatesztek, vagy az értő olvasás - a piros hátterű képernyőn sikerültek a legjobban. A kék a képzelet szárnyalását és a kreativitást segítette. Általában a kéket a körülményektől függetlenül kedveljük, pedig nem mindig az a legalkalmasabb, mondta el Rui (Juliet) Zhu, az egyetem marketing adjunktusa. Érdemes is kék szobában tartani az új termékek kifejlesztésének ötletbörzéjét, vagy az innovatív elképzelések megvitatását, véli Zhu.
A februári Science-ben megjelenő cikk hat különböző, a színek gondolkodásra gyakorolt hatását vizsgáló tanulmány elemzéséből származik.
Vizsgálták például, hogy bizonyos színű termékek - például fogrémek és játékok - milyen érzéseket váltottak ki a résztvevőkből, illetve hogy hogyan befolyásolták a színek a memóriát és az információ-feldolgozás képességét.
Egy múlt ősszel a Journal of Personality and Social Psychology-ban megjelent közlemény szerint például a piros szerelemre ébresztheti a férfiakat. A berkeleyi Kaliforniai Egyetem pszichológus professzora, Dr. Stephen E. Palmer állítja, a piros számos érzelemmel kapcsolatban az első az asszociációs listán. Ilyen a düh, az agresszivitás, az erő, a bátorság, a frusztráltság és a bujaság.
Zhu részben egyetértett. A mindig vérhez és vészhelyzetekhez kapcsolódó piros ébren tartja figyelmünket, mivel ezeket a dolgokat el akarjuk kerülni. A kék ég és az óceán békés gondolatokat sugároznak, ezért ösztönzik az innovatív gondolkodást. Fizikai megmérettetéseknél - például sportolóknál - megint más szerepet játszhatnak a színek. Itt a piros a lelkesedéssel, sikerrel, teljesítménnyel, izgalommal függ össze.
Az is elképzelhető, hogy más kultúrákban más szerepet tulajdonítanak az egyes színeknek. Érdekes, hogy míg a piros és fehér környezetben csaknem egyformán gyorsan oldották meg a résztvevők a részlet-orientált feladatokat, a kék mintha gátolta volna az embereket a megoldásban.