A jelentéktelen mindennapos udvarias beszélgetések általában szociális síkosítóként szolgálnak, a legújabb kutatások szerint azonban mégis a mély és tartalmas beszélgetések teszik az embereket boldoggá.
"A mindennapos beszélgetéseknek is megvan a szerepük - nyilatkozta Matthias Mehl, az Arizona Egyetem segédprofesszora - A szociális érintkezés egyik legfontosabb formája az udvariaskodó, de semmitmondó beszélgetés - ezt nevezik szociális síkosítónak."
"Ennek ellenére mégis a tartalmas beszélgetések kötik össze igazán az embereket. Nem kell persze, hogy a halál utáni életről filozofálgassunk barátainkkal, csak legyen tartalma a beszélgetésnek" - nyilatkozta Mehl professzor.
A mostani kutatás során Mehl professzor összesen 79 önkéntes nőt és férfit szerelt fel elektronikusan aktivált felvevővel (EAR), ami bizonyos időközönként (minden 12.5 percben) felvette viselője beszélgetéseit.
Ez négy nap alatt több mint 23000 felvételt jelentett. A kutatók ezek után meghallgatták és értékelték ezeket a beszélgetéseket, majd megkérték a résztvevőket, írják le saját általános kedélyállapotukat és személyiségüket.
Az eredmények szerint azok, akik boldogabbnak érezték magukat, általában kevesebb időt töltöttek egyedül, és többet nagy társaságban. A legkevésbé boldogokkal összehasonlítva a leginkább boldogak 25 százalékkal kevesebb időt töltöttek egyedül és 70 százalékkal többet társaságban, beszélgetéssel.
A legboldogabbak háromszor annyi időt töltöttek udvarias csevegéssel, és kétszer annyit tartalmas beszélgetésekkel, mint a legkevésbé boldogak.
A jelenség ok-okozati összefüggései még ismeretlenek, vagyis a kutatók nem tudják, hogy a boldog emberek szociálisan attraktívabbak, és ezért beszélgetnek többet, vagy azért boldogabbak, mert több társasági beszélgetésben vesznek részt.