A testhelyzet befolyásolhatja az agy válaszát a sérelmekre, mutatta ki egy tanulmány.
A Texas A&M Egyetem kutatói 23 női és 23 férfi hallgató agyi aktivitását tanulmányozták. Elektromos szenzorokkal ellátott sapkát tettek a fejükre, majd kritizáló megjegyzéseket tettek rájuk. Felfedezték, hogy a testhelyzet befolyásolta a bántásokra adott választ.
Azok a diákok, akik ülve hallgatták végig a sértéseket, több elektromos tevékenységet mutattak a bal oldalsó frontális területen - ami a harag érzésével hozható kapcsolatba - mint azok, akik fekve hallgatták a negatív kritikát, vagy ülő helyzetben szembesültek semleges megjegyzésekkel, írta Eddie Harmon-Jones és Carly K. Peterson a Psychological Science folyóiratban. A kutatók szerint lehetséges, hogy valamilyen, eddig ismeretlen pszichológiai folyamat következik be a fekvés hatására.
A résztvevőknek azt mondták, hogy véletlenszerűen választották ki őket arra, hogy írjanak egy rövid fogalmazást, és hogy egy másik önkéntes fogja azt kiértékelni. Mindegyik hallgatóra sztereó fülhallgatót tettek, még ülő helyzetben. A kutatók véletlenszerűen határozták meg, hogy ki maradjon ülve és ki feküdjön le. A hallgatók aztán végighallgatták, ahogy mások osztályozzák az intelligenciájukat, megjegyzéseket tesznek a fogalmazásukra és a személyiségükre.
A fekvő hallgatók és az ülő hallgatók fele negatív értékelést hallott a fogalmazásával és személyiségével kapcsolatban. Az ülő hallgatók többi része semleges véleményeket kapott. Amint a visszajelzés véget ért, az agyi aktivitást EEG-vel rögzítették. Ezt követően a diákok írásban adtak számot érzéseikről.
A kutatók várakozásának megfelelően több haragra utaló jelet észleltek az ülő diákok agyában. A negatív megjegyzések után több haragról és kevesebb kellemes érzésről számoltak be. Az érzések azonban nem különböztek az ülő és a fekvő csapat tagjai esetében. A kutatók szerint a fekvő testhelyzet csökkentheti a "valamit tenni kell" késztetést az inzultusra adott válaszként.