Idegösszeomlásra utalhatnak ezek a tünetek – rossz jel, ha az ágyból sem akarsz kikelni

Valószínűleg már mind hallottuk azt a mondatot valakitől, hogy "idegösszeomlásom van". De mit is értünk pontosan ez alatt?

Bár az idegösszeomlás nem pontos orvosi szakkifejezés, de a köznyelvben gyakran használjuk. Általában olyan krízisállapotokat értünk alatta, amikor az érintett olyan helyzetbe kerül, amelyre nincsenek megoldási mintái, nem tud azzal megküzdeni. Az embert fizikailag, lelkileg és mentálisan megviseli a mindennapi élettel járó stressz. Sok tünete megegyezik a depresszióéval, a szorongáséval, illetve az alkalmazkodási zavaréval is.

Amikor valamilyen krízisállapotba kerülünk, úgy érezzük, kicsúszott a kezünk közül az irányítás. Egy esemény, vagy egy változás olyan szintű stresszt okoz, ami félelmet, aggodalmat, idegességet válthat ki. Az ember úgy érezheti, hogy megakadt, hogy túl nagy a nyomás, ő pedig tehetetlen, ettől nem tud funkcionálni a mindennapjaiban - írja a Cleveland Clinic.

Egyre inkább elvonul az ember

Az alábbi tünetek esetén érdemes idegösszeomlásra gyanakodni.

  • Az érintett nem megy munkába több napon át, vagy beteget jelent. 
  • Nem megy el a megbeszélt találkákra vagy társasági eseményekre. 
  • Egészségtelen szokásokat vesz fel, mint a kiegyensúlyozatlan étrend (van, hogy elveszíti az étvágyát, vagy csak cukros, zsíros ételeket eszik), a kevés alvás (az is lehet, hogy nem tud elaludni), nem figyel a tisztálkodásra, valamint testmozgást sem végez. 
  • Már nem érdeklik azok a hobbik vagy elfoglaltságok, amelyek korábban örömet okoztak neki. 
  • Nem akarja elhagyni az otthonát (sokszor még az ágyát se), nem akar társaságban lenni. 
  • Állandóan lehangolt, gyakran ingerlékeny, reménytelennek érzi a helyzetét, és bűntudata is van
  • Nehezen koncentrál, folyamatosan fáradtnak, kimerültnek érzi magát.
idegösszeomlás
Bárki kerülhet krízisbe. Fotó: Getty Images

Idegösszeroppanása bárkinek lehet, bármely életkorban, nőknek és férfiaknak egyaránt. A Healthline gyűjtése szerint általában az alábbi okok válthatják ki a krízisállapotot.

  • Egy sérülés vagy lebetegedés, amely miatt az ember nem tudja ugyanúgy folytatni az életét. 
  • Egy traumatikus esemény, mint például egy szeretett személy halála. 
  • Folyamatos stressz az iskolában vagy a munkahelyen. 
  • Munkahely elvesztése. 
  • Szakítás vagy válás
  • Nagy változás, például költözés
  • Kevés vagy rossz minőségű alvás. 
  • Krónikus betegség. 
  • Valamilyen erőszaknak való kitettség
  • Anyagi problémák. 

Szakértő segítségre lehet szükség

Ha a stressz miatt már nem tudsz kikelni az ágyból, megmosni a fogad, vagy elmenni a munkahelyedre, akkor mentális egészségügyi szakember segítségére van szükség. Életmódbeli változtatások, terápia, esetleg gyógyszeres kezelés segíthet túllendülni a helyzeten. Nem szabad kezelés nélkül hagyni a krízist, mivel a munka elvesztéséhez vezethet, vagy akár ahhoz is, hogy az érintett önkezével akar véget vetni az életének.

Ha Te is úgy érzed, hogy segítségre lenne szükséged, hívd a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116, 123, vagy 06/80-820-111-es telefonszámot! Ha öngyilkossági gondolataid vannak, olvasd el ezt az oldalt! Ha pedig másért aggódsz, ezt az oldalt keresd fel!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +29 °C
Minimum: +11 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett sok napsütésre van kilátás, majd délutántól időszakosan megnövekedhet a felhőzet. Főként az Észak-Dunántúlon és az Északi-középhegység tágabb térségében már előfordulhat egy-egy zápor, zivatar, de kialakulásukra inkább az esti óráktól számíthatunk nagyobb számban. A déli, délnyugati szél nagy területen lesz élénk, a délnyugati megyékben helyenként meg is erősödik. Zivatarok környezetében viharos széllökés is előfordulhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 26 és 31 fok között valószínű. Jó hír, hogy még mindig egy anticiklon határozza meg térségünk időjárását, így fronthatással továbbra sem kell számítanunk.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Baranya
Legrosszabbul:
Bács-Kiskun
Kezdjük újra