Bár az idegösszeomlás nem pontos orvosi szakkifejezés, de a köznyelvben gyakran használjuk. Általában olyan krízisállapotokat értünk alatta, amikor az érintett olyan helyzetbe kerül, amelyre nincsenek megoldási mintái, nem tud azzal megküzdeni. Az embert fizikailag, lelkileg és mentálisan megviseli a mindennapi élettel járó stressz. Sok tünete megegyezik a depresszióéval, a szorongáséval, illetve az alkalmazkodási zavaréval is.
Amikor valamilyen krízisállapotba kerülünk, úgy érezzük, kicsúszott a kezünk közül az irányítás. Egy esemény, vagy egy változás olyan szintű stresszt okoz, ami félelmet, aggodalmat, idegességet válthat ki. Az ember úgy érezheti, hogy megakadt, hogy túl nagy a nyomás, ő pedig tehetetlen, ettől nem tud funkcionálni a mindennapjaiban - írja a Cleveland Clinic.
Egyre inkább elvonul az ember
Az alábbi tünetek esetén érdemes idegösszeomlásra gyanakodni.
- Az érintett nem megy munkába több napon át, vagy beteget jelent.
- Nem megy el a megbeszélt találkákra vagy társasági eseményekre.
- Egészségtelen szokásokat vesz fel, mint a kiegyensúlyozatlan étrend (van, hogy elveszíti az étvágyát, vagy csak cukros, zsíros ételeket eszik), a kevés alvás (az is lehet, hogy nem tud elaludni), nem figyel a tisztálkodásra, valamint testmozgást sem végez.
- Már nem érdeklik azok a hobbik vagy elfoglaltságok, amelyek korábban örömet okoztak neki.
- Nem akarja elhagyni az otthonát (sokszor még az ágyát se), nem akar társaságban lenni.
- Állandóan lehangolt, gyakran ingerlékeny, reménytelennek érzi a helyzetét, és bűntudata is van.
- Nehezen koncentrál, folyamatosan fáradtnak, kimerültnek érzi magát.
Idegösszeroppanása bárkinek lehet, bármely életkorban, nőknek és férfiaknak egyaránt. A Healthline gyűjtése szerint általában az alábbi okok válthatják ki a krízisállapotot.
- Egy sérülés vagy lebetegedés, amely miatt az ember nem tudja ugyanúgy folytatni az életét.
- Egy traumatikus esemény, mint például egy szeretett személy halála.
- Folyamatos stressz az iskolában vagy a munkahelyen.
- Munkahely elvesztése.
- Szakítás vagy válás.
- Nagy változás, például költözés.
- Kevés vagy rossz minőségű alvás.
- Krónikus betegség.
- Valamilyen erőszaknak való kitettség.
- Anyagi problémák.
Szakértő segítségre lehet szükség
Ha a stressz miatt már nem tudsz kikelni az ágyból, megmosni a fogad, vagy elmenni a munkahelyedre, akkor mentális egészségügyi szakember segítségére van szükség. Életmódbeli változtatások, terápia, esetleg gyógyszeres kezelés segíthet túllendülni a helyzeten. Nem szabad kezelés nélkül hagyni a krízist, mivel a munka elvesztéséhez vezethet, vagy akár ahhoz is, hogy az érintett önkezével akar véget vetni az életének.
Ha Te is úgy érzed, hogy segítségre lenne szükséged, hívd a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116, 123, vagy 06/80-820-111-es telefonszámot! Ha öngyilkossági gondolataid vannak, olvasd el ezt az oldalt! Ha pedig másért aggódsz, ezt az oldalt keresd fel!