Egy párkapcsolatban teljesen természetes, hogy időnként előfordulnak veszekedések – stresszesebb időszakokban akár gyakrabban is. Amikor azonban már állandó vitatkozásban éli az életét a pár, felmerülhet a gondolat, hogy talán jobb lenne párterapeuta segítségét kérni, hogy menthessük, ami még menthető. Csakhogy nem minden esetben vevő erre mindkét fél. Egy férfi – aki a The Guradian szakértőjéhez fordult tanácsért – például már régóta kéri feleségét, hogy keressenek fel közösen egy szakembert, a nő azonban elutasítja ezt.
„Kívülről úgy tűnhet, hogy idilli életünk van”
„A feleségemmel már 15 éve együtt vagyunk, két iskolás gyermekünk van. Kívülről valószínűleg úgy tűnhet, hogy idilli életünk van: boldog gyerekek, sok kaland, stabil munkahely, jó anyagi körülmények. A zárt ajtók mögött azonban egészen máshogy néz ki a történet: egyszerűen mindenen összeveszünk” – kezdte történetét a levélíró, hozzátéve, hogy jelenleg nagyon ingatagnak érzi a házasságát, a felesége azonban elutasítja a párterápiát, sőt még az egyéni pszichológiai tanácsadáson való részvételt is.
A férfi elmondása szerint belekerültek egy negatív spirálba. A veszekedések végén általában azt a konklúziót vonják le, hogy valószínűleg már régen elváltak volna, ha nem lennének gyerekeik, ezt követően azonban a gyermekek felügyeleti jogáról már ki is robban a következő vita. „Az ilyen veszekedések után aztán mindig úgy teszünk, mintha mi sem történt volna, és a következő vitáig eljátsszuk, hogy boldog család vagyunk. Beleragadtunk ebbe a helyzetbe” – magyarázta. A férfi mindezek mellett kihangsúlyozta, hogy nem szeretne elválni, de azt gondolja, hogy ennél sokkal boldogabb életet is élhetnének, ha meg tudnák oldani a problémáikat.
„A házasság nem olyan, mint az Instagramon”
Az olvasónak válaszoló pszichoterapeuta, Philippa Perry szerint a feleség valószínűleg boldogtalan, és ezért hajlamos másokat, illetve a körülményeket hibáztatni. Ettől függetlenül nem jó irány, ha a férj erőlteti a terápiát.
Ha valakinek állandóan azt hangoztatod, hogy szakemberhez kellene fordulnia, azzal akaratlanul is azt üzened neki, hogy valami nincs rendben vele. Szóval ezt inkább hagyd abba” – tanácsolta.
A szakértő rámutatott arra is, hogy a házasság nem mindig olyan csodálatos, mint amilyennek sokan gondolják. Néha bizony vannak benne nagyon nehéz időszakok, csak ezek az idealizált Instagram-világban nem jelennek meg. Ha ezt el tudjuk fogadni, és nem sajnáljuk a befektetett energiát, akkor könnyebben megtalálhatjuk a valós megoldásokat a problémákra.
Perry szerint egyébként a gondolkodásmód átalakításával könnyebbé tehető a párkapcsolati mélypontok átvészelése. „Ha nem a boldog pillanatokra gondolsz úgy, mintha színjáték lenne, hanem inkább az mondod, hogy valójában a veszekedések idején nem vagytok önmagatok, az sokat segíthet. Ne a hibákra koncentrálj, hanem a jól működő részletekre, és élvezd ki jobban az idilli időszakokat” – fogalmazott a terapeuta.