Vasárnap ismét óraátállítás lesz

Hamarosan kezdetét veszi a téli időszámítás. 2018. október 28-án, vasárnap hajnalban 3:00 órakor 2:00 órára kell visszaállítani az órát.

Mikor kell átállítani az órákat?

Október 28-án, vasárnap hajnalban hajnali 3-kor 2 órára kell visszaállítani az órát, akkor kezdődik ugyanis a téli időszámítás. Ez pedig azt jelenti, hogy egy órával többet alhatunk.

Vasárnap ismét át kell állítani az órákat, óraátállítás téli időszámítás Európai Unió időzóna
Vasárnap ismét át kell állítani az órákat

Ahogy arról korábban a Házipatika.com beszámolt, az Európai Bizottság egy uniós közvélemény-kutatás nyomán kezdeményezte az óraátállítás eltörlését . A megkérdezettek 80 százaléka ugyanis az óraátállítás megszüntetése mellett foglalt állást. A változtatás természetesen nem lépett azonnal hatályba, hiszen előbb a tagállami kormányoknak és az Európai Parlamentnek is jóvá kell hagynia.

Az európaiak többsége gyűlöli az óraátállítást Nagyjából 4,6 millió európai polgár nyilvánított véleményt abban az online konzultációban , amelyet a nyári időszámításról, ismertebb nevén az óraátállításról indított az Európai Bizottság. Az Európai Parlament kezdeményezésére arra keresték a választ, hogy szükség van-e még az eredetileg energiatakarékosságra hivatkozva bevezetett óraátállításra, vagy káros hatásai - az emberek felborult bioritmusa - miatt inkább jobb lenne módosítani a szabályokon és elhagyni az egészet.

Nem lesz többé óraátállítás?

A tagállamoknak egyéni joguk, hogy eldöntsék, a nyári vagy a téli időszámítást vezetik-e be tartósan. Gyakorlatilag tehát arról dönthetnek, hogy mely időzónához szeretnének tartozni. Regős Gábor közgazdász, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. munkatársa korábban elmondta, nagyon sok multinacionális vállalat működik Európában, amelyek összedolgoznak, emiatt az eltérő időszámítás nehezítené a közös munkát.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Korábbi cikkünkből az is kiderült, hogy egészségügyi szempontból, a természethez való igazodás jegyében akár az UTC+1:30 időzónát is választhatná tehát Magyarország, a megkérdezett szakember ugyanakkor rámutatott, hogy az országok közötti kapcsolatokat, az unión belüli egységet igencsak megzavarná ez a lépés. Hozzátette, akár a keleti blokkhoz (UTC+2) is csatlakozhatunk, amelyhez Románia, Bulgária és Finnország is tartozik, ám gazdasági szempontból hátrányos lehet, ha más időzónában vagyunk, mint a szomszédaink és a németek.

Óraátállítás: mit tanácsol az orvos? Energiamegtakarítás? Egy órával több természetes fény? Kevesebb baleset és bűncselekmény? Talán nem is gondolnánk, de mindezekre egyformán hat az óraátállítás - akárcsak szervezetünkre. Korábbi cikkünkben szakember segítségével jártunk utána annak, hogyan legyünk úrrá az óraátállítás okozta nehézségeken.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.