Ezt tegyük, ha szüleink szívbetegek

Meglepő, de a gének nemcsak bizonyos tulajdonságokat örökítenek át generációról generációra, hanem például a szív-érrendszeri betegségekre való hajlamot is. Honnan tudjuk, hogy minket is veszélyeztet?

Ha valamilyen kardiológiai betegség gyanújával fordulunk orvoshoz, a szakember nemcsak az akut panaszaink felől érdeklődik, hanem azt is megtudakolja, hogy a családban (és inkább hozzánk közelebb a családfában, mint távolabb) fordult-e már elő korábban hasonló megbetegedés, hiszen akkor esetünkben is számolni lehet a fokozott kockázattal.

Ha tudomásunk van a genetikai kockázatokról, 40 év felett indokolt lehet egy kivizsgálás
Ha tudomásunk van genetikai kockázatokról, 40 év felett indokolt egy kivizsgálás. Kép: GettyImages

Mikor nagyobb a kardiológiai rizikó?

Amennyiben a családunkban az édesapánknál vagy a fiútestvérünknél 55 évnél, édesanyánknál vagy lánytestvérünknél 65 évnél fiatalabb korban diagnosztizáltak kardiovaszkuláris betegséget, esélyes, hogy minket sem fognak elkerülni ezek a problémák. Mindez persze nem jelenti biztosan azt, hogy magasvérnyomás-betegségünk vagy trombózisunk lesz, de ezek mellett (vagy ettől függetlenül) más is ellenünk dolgozhat, amit családi "örökségként" hozunk! Ilyen lehet az, ha - szüleinkhez, nagyszüleinkhez hasonlóan - mi is egészségtelenül élünk, dohányzunk, nem táplálkozunk úgy, ahogy szívünk megkövetelné, hiszen rossz mintát láttunk annak idején.

Vannak jelek is! Tudta, milyen jelek mutatják a megnövekedett kockázatot?

Ha tudomásunk van a genetikai kockázatokról, 40 év felett indokolt lehet egy kivizsgálás, hiszen a korai megelőzés, az erek és a szív állapotának ellenőrzése számtalan szövődménytől, vagy akár halálos kimenetelű betegségtől óvhat még minket meg éveken, sőt évtizedeken keresztül!

Írjuk felül az örökséget!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha adott egy kedvezőtlen genetikai háttér, akkor egyet tehetünk: életmódunkat kell a lehető legegészségesebb irányba elmozdítani, így minimalizálva a szív- és érrendszeri veszélyek előfordulásának esélyét. Ennek érdekében továbbra is csak a klasszikus eszköztárat tudjuk módosítani, amit bár úton-útfélen hangoztat mindenki, mégsem lehet elégszer elmondani:

  • Tegyük le a cigarettát!
  • A mozgás és a sport legyen a mindennapok része, méghozzá olyan formában, ami mindig megdobogtatja a szívünket!
  • Ne engedjük, hogy a kilók tartósan felkússzanak ránk, azaz éljen a testsúlykontroll mindenekelőtt!
  • Ha magas a vérnyomásunk, koleszterinszintünk vagy vércukorszintünk, ne hagyjuk annyiban, forduljunk orvoshoz, aki szükség szerint gyógyszeres terápiával csökkenti a magas értékeket!
  • Bármennyire is kecsegtető és kívánatos a pacalpörkölt, a tepertő vagy a kolbász, mégis inkább a helyes, zöldségben és gyümölcsben, illetve rostokban, növényi olajokban, teljes kiőrlésű pékárukban gazdag menüket állítsunk össze!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.