"Az otthonmaradásra és a kórházak elkerülésére vonatkozó instrukciók nem érvényesek a szívinfarktusos tüneteket tapasztaló betegekre nézve" - mondta Barbara Casadei professzor, az Európai Kardiológiai Társaság (European Society of Cardiology, ESC) elnöke. "A szívinfarktus kezelésére mindenhol elérhetők specifikus, életmentő és bizonyítottan hatékony eljárások , ezek alkalmazását azonban minél hamarabb meg kell kezdeni annak érdekében, hogy a lehető legsikeresebbek legyenek. A késlekedés életveszélyes állapotot idézhet elő, és növeli a szív károsodásnak mértékét, illetve a szívelégtelenség kialakulásnak esélyét" - tette hozzá a professzor.
A világjárvány következtében sokan, akik szívinfarktusra utaló tüneteket tapasztalnak, halogatják vagy elkerülik a kórházi kezelést, mert attól tartanak, hogy elkapják a koronavírust. Casadei professzor azonban rámutatott, hogy "a kórházaknak kötelességük elkülönített részleget biztosítani a szívinfarktusos betegek számára, hogy megelőzzék a koronavírus-fertőzés terjedését."
Ha valaki ilyen jellegű tüneteket tapasztal, azonnal hívjon mentőt, akkor is, ha éppen önkéntes karanténban tartózkodik. "Szívinfarktusnál minden egyes perc számít" - hangsúlyozta a professzor.
"Ha valaki koronavírusra utaló tüneteket észlel magán - úgy mint a magas láz vagy egy újonnan kialakuló, tartós köhögés -, akkor erről előzetesen tájékoztassa az ügyeleti szerveket. De lehetőleg minél gyorsabban érjen be a kórházba!"A professzor kiemelte: "ha szívinfarktusa van, mi tudjuk, hogyan segítsünk nagyon gyorsan és hatékonyan".