Az 1988 és 2013 között gyűjtött halálozási adatokban 4 százalékos emelkedést mutattak ki a kórházon kívüli szívbetegség ( szívinfarktus , hirtelen szívhalál) miatti halálesetekben a karácsonyi időszakban, különösen a december 27-ét követő kéthetes periódusban - közölték egy kutatási jelentésben a Journal of the American Heart Association című folyóiratban . A karácsonyi időszakban előforduló kardiológiai halálokat a jelenlegi adatok ismerete nélkül, korábban különböző okokkal magyarázták, például a téli időszakban gyakrabban előforduló légzőszervi megbetegedésekkel, vagy az intenzívebb fűtés miatt megemelkedő levegőszennyezéssel. Ám most újabb lehetőségek merültek fel a magyarázatra.
Nem a hidegre vezethető vissza!
"A déli féltekének ezek az adatai, amelyek évszak szempontjából tökéletesen ellentétesek az északi féltekéről gyűjtött korábbi adatokkal, segítenek elismerni azt, hogy nincs ok-okozati összefüggés a karácsonyi hatás és az évszakra jellemző hőmérséklet között" - írta a tanulmány vezető szerzője, Josh Knight (Melbourne-i Egyetem, Victoria, Ausztrália).
A szerzők kiemelték, hogy ugyanazt az adatgyűjtési és elemzési módszertant használták, mint a korábbi megfigyelések során, kiemelten a több mint egy évtizeddel ezelőtti amerikai kutatásokban . Ez utóbbi kutatásban nehézségbe ütköztek a kutatók, amikor el akarták határolni a karácsonyi ünnepek során előforduló halált okozó hatásokat a téli időjárás halálos hatásaitól.
Bár a jelenlegi adatok nem cáfolják a korábban valószínűsített, karácsonyi időszakra jellemző kardiológiai halálokokat, de néhány újabb okkal bővítették a sort. A jelenlegi kutatás szerint a halálokokban a korábbiakhoz képest elmozdulás tapasztalható abba az irányba, hogy az ünnepi időszak alatt inkább elhalasztják az emberek az orvoslátogatást, illetve nem igen fekszenek be a kórházba, és ez a késlekedés megnövelheti a halálos kimenetelű kardiológiai betegségek számát. Ebben a friss kutatásban is elismerik az ünnepi időszak egyéb halálos kockázatait, amelyek az étrend változására, a megnövekedett alkoholfogyasztásra, illetve a megemelkedett érzelmi hatásokra vezethetők vissza.