"A lépcsőteszttel egyszerűen ellenőrizhetjük a szívünk egészségét" - mondta dr. Jesús Peteiro, a spanyolországi A Coruña Egyetemi Kórház kardiológusa. "Ha több mint másfél percbe telik négy lépcsősor megmászása, akkor a szívének az egészségi állapota a normális szint alatt van, és konzultálnia kell egy kardiológussal."
Ezt a kutatást azért végezték el, mert szerették volna megvizsgálni a napi normális aktivitás - például a lépcsőmászás - és a laboratóriumi körülmények között tesztelési céllal végrehajtott tornagyakorlatok közötti összefüggést. "Az volt a célunk, hogy találjunk egy egyszerű és olcsó módszert a szív állapotának bemutatására" - magyarázta dr. Peteiro. "Ezzel segíthetünk a szakorvosoknak a részletesebb kivizsgálást igénylő betegek kiválasztásában."
Négy lépcsősort, azaz 60 lépcsőfokot másztak meg
A kísérletben 165 tünetekkel rendelkező beteg vett részt, aki részletes kivizsgálásra jelentkezett ismert vagy feltételezett szívkoszorúér-betegség miatt. Az alanyoknak olyan tüneteik voltak, mint a mellkasi fájdalom vagy a fizikai megerőltetés hatására bekövetkező légszomj. A kísérlet során a páciensek futópadon gyalogoltak vagy futottak, miközben folyamatosan növelték a tempót, és a tesztet egészen kifulladásig folytatták. A gyakorlat intenzitását az anyagcsere-folyamatok megfigyelésével mérték (MET-értékkel). 15-20 percnyi pihenő után arra kérték a résztvevőket, hogy megállás nélkül, gyors tempóban, de nem rohanva másszanak meg négy lépcsősort (60 lépcsőfokot), és mérték a gyakorlat közben eltelt időt.
A kutatók összevetették a laboratóriumi futópados teszt közben mért anyagcsere-folyamatok értékeit (MET) a négy lépcsősor megmászására igénybe vett idővel. Azok a páciensek, akik 40-45 másodpercnél rövidebb idő alatt teljesítették a lépcsőmászási feladatot, 9-10-nél magasabb MET-értéket produkáltak. Korábbi kutatásoknak köszönhetően már tudjuk, hogy a laboratóriumi futópados tesztek során elért 10-es MET-érték alacsony halálozási rátával jár együtt (1 százalék vagy annál is alacsonyabb halálozási arány évente, vagy 10 százalék 10 évenként). Ehhez képest azok a résztvevők, akik másfél percet vagy ennél is hosszabb időt töltöttek el a lépcsőmászási feladattal, 8-as MET-értéknél alacsonyabbat produkáltak. Ez 2-4 százalékos éves vagy 30 százalékos 10 éves halálozási arányt jelent.
A futópados teszt során a kutatók képalkotó eljárással figyelték meg, hogy miként működik a páciensek szíve az edzés alatt (ha a szív normálisan működik a fizikai megterhelés során is, akkor az a szívkoszorúér-betegség alacsony valószínűségét jelenti). Majd ezeket az eredményeket összevetették a lépcsőmászás értékeivel. A lépcsőmászási feladatot másfél percnél hosszabb idő alatt teljesítő páciensek 58 százalékának működött abnormálisan a szíve a futópados gyakorlat alatt. Ehhez képest a lépcsőmászást egy percnél hamarabb befejezőknek csak a 32 százalékánál figyeltek meg abnormális szívműködést a futópados vizsgálat alatt.