Szívbillentyű-gyulladást okozhat egy sima fertőzés

Az infective (fertőző) endokarditiszt (magyarul fertőző szívbillentyű- és szívbelhártya-gyulladást) egy véráramba kerülő baktérium okozza, ami rátelepül a szívbelhártyára és a szívbillentyűkre. A fertőzés ugyan nem gyakori, ám egyes szívbetegeknél nagyobb a kockázat.

Attól függően, hogy milyen (kor)csoportot érint, van gyermekkori, időskori fajtája, illetve speciálisan a kábítószer-élvezők között is előfordul. A betegség kialakulását az okozza, hogy spontán, vagy különböző orvosi beavatkozások során az érpályába baktériumok jutnak, melyek a károsodott szívbelhártyán megtapadva súlyos, gyakran az egész szervezetet érintő gyulladást okoznak. A gyulladás tünetei nem túl egyértelműek, gyakran jellegtelen panaszokkal jelentkeznek, felismerésük éppen ezért nehézkes. A leggyakoribb tünet a láz, melyhez általános tünetek (fáradékonyság, fogyás) csatlakozhatnak. Az esetek 90 százalékában észlelhető szívzörej, ám új (eddig nem észlelt) zörej azonban csak 30-40 százalékban alakul ki. A szívelégtelenség a leggyakoribb szövődmény (40-60 százalékban), ezt követi a embólia kialakulása.

A fertőző endokarditisz kockázati tényezői:

  • szívbillentyű-betegség,
  • korábbi szívbillentyű-műtét,
  • veleszületett szívbetegség,
  • magas kockázatú betegek fogászati kezelése,
  • intravénás droghasználat,
  • korábbi szívbillentyű- és szívbelhártya-gyulladás.

A szívbillentyű-betegeknek szükséges a megelőző antibiotikumkúra.
A szívbillentyű-betegeknek szükséges a megelőző antibiotikumkúra egyes kezelésekkor. Kép: GettyImages

Fogászati beavatkozások és a fertőző endokarditisz

Az antibiotikum ilyenfajta használatát 1923-ban vezették be a fogászatba, miután összefüggésbe hozták a szívbelhártya-gyulladás kialakulását a vérzéssel járó fogorvosi beavatkozásokkal.

Európa legtöbb részén és tengerentúlon 2008 óta csak a magas kockázattal bíró

páciensek invazív kezelésénél van antibiotikumkúra, Magyarországon is ezen

ajánlás van érvényben.

Akiknek nagyobb a kockázata a fertőző szívbillentyű- és szívbelhártya-gyulladás ra, azok fogorvosi beavatkozás előtt antibiotikumot kapnak, ezzel is csökkentve a betegség kialakulását. Különösen Bizonyos fogászati kezeléseknél - a fogíny, a gyökércsúcs körüli tér (periapicalis régió) vagy a szájnyálkahártya kezelése - különösen fontos erre figyelni.

A felsorolt fogászati kezelések előtt különösen azoknak a szívbillentyű-betegeknek szükséges a megelőző antibiotikumkúra, akik még az alábbi feltételeknek is megfelelnek:

  1. mű szívbillentyűjük van, katéteres műszívbillentyű-cserét végeztek el rajtuk vagy donorbillentyűt (homograftot) kaptak,
  2. mesterséges anyagot használtak a szívbillentyű hibájának kijavítására, valamint anuloplasztikát (billentyűmegtartó műtétet, billentyűplasztikát) végeztek rajtuk,
  3. korábban már volt fertőző endokarditiszük,
  4. kezeletlen cianotikus veleszületett szívbetegségük van (a születéskor a normálisnál alacsonyabb oxigénszint miatt alakul ki), továbbá shunt (kóros összeköttetés, azaz lyuk van a szív bal és jobb fele között) vagy szívbillentyűelégtelenség miatt kezelt veleszületett szívbetegség esetén, amikor a mesterséges folt vagy a beültetett eszköz mellett keletkezik szivárgás,
  5. szívátültetés után kialakuló szívbillentyűelégtelenség, amely a szívbillentyű strukturális problémája miatt alakul ki.

A felsorolt állapotokon kívül más veleszületett szívbetegség esetén nem javasolt az antibiotikumos megelőző kezelés. Úgy lehet csökkenteni a fertőző endokarditisz kockázatát, hogy ügyelünk a száj egészségére, rendszeresen járunk fogorvoshoz, jó minőségű kézi, elektromos vagy ultrahangos fogkefét használunk, fogselymet és másféle, lepedéklerakódást gátló készítményt is alkalmazunk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +8 °C
Minimum: -1 °C

Napközben a ködös tájakon csak lassan javulnak a látási viszonyok, nagyobb területen - kiemelten nyugaton és délen - maradhat egész nap borongós, párás, ködös az idő. Arrafelé néhol szitálás, reggel ónos szitálás előfordulhat. Másutt derült, napos idő valószínű. Gyenge lesz a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között alakul, de a tartósabban párás, ködös tájakon ennél több fokkal hidegebb lehet. Késő estére -2 és +4 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatásra ma nem kell készülni.