A bélrendszerünk így jelzi, ha baj van

Gyomor-bélrendszerünk a maga módján leképezi testünk-lelkünk történéseit. Azonnal kifejeződik, ha megváltozik napi életritmusunk, ha túl sokat vagy túl keveset eszünk vagy iszunk, ha sokk ér bennünket, vagy ha ténylegesen megbetegszünk.

Az emésztés egyénenként változó folyamat, amely során szervezetünk az elfogyasztott ételt felhasználható tápanyagokká bontja. A székrekedés tulajdonképpen egy tünet, amelynek oka lehet betegség, szervi károsodás, gyógyszer-mellékhatás, testi- és pszichés tényezők (idősebb életkor, testmozgás hiánya, kiszáradás, nem megfelelő étrend, stressz, székelési inger figyelmen kívül hagyása, stb.). A székrekedés gyakori probléma, főleg a nők körében. Nemcsak a személyes jó közérzetet befolyásolja, hanem olyan járulékos tüneteket is okoz, mint a renyhe bélműködés, puffadás, görcs, fejfájás és fáradtság.

bélrendszer
Bélrendszerünk elárulhatja, milyen betegségben szenvedünk. Fotó: Getty Images

Milyen az egészséges székletgyakoriság?

Régebben úgy gondolták, hogy a napi egy széklet az egészség feltétele. A modern orvoslás azonban bebizonyította, hogy ez nem így van. Az hogy mit fogadunk el normálisnak tág határok között mozog. A székletürítés normál gyakorisága még egészséges emberek körében is változó. A naponta többszöri (háromszori) székletürítés vagy a napi egyszeri ugyanúgy normális, mint a heti háromszori. Gyakorisága sok mindentől függ. Például függ az étkezésünktől, a napi mozgásmennyiségtől, leterheltségünktől, a bennünket ért stresszhatásoktól stb. A napi székletürítés tehát nem feltétlenül garanciája a megfelelő bélműködésnek.

Mikor beszélhetünk székrekedésről?

Már a székrekedés meghatározása is problémás: mivel az érintettek nagy része már magát az erőlködést is székrekedésnek tekinti. Ebből is látható, hogy a székrekedésben szenvedők a szorulást a széklettel kapcsolatos egyéni elégedetlenségük alapján fogalmazzák meg. Székrekedésről beszélnek, ha erőlködnek, ha kemény a székletük, ha nehezen tudnak székletet üríteni, ha az egyes székelési kísérletek eredménytelenek, vagy ha úgy érzik, részben, vagy nem teljesen tudnak székletet üríteni.
Ugyanakkor orvosi értelemben a legfőbb kritérium, hogy a megelőző egy évben legalább 12 héten át a következő tünetekből kettő vagy több teljesüljön:

  • heti három alkalomnál kevesebbszer van spontán székletürítés,
  • a székletürítés több mint egynegyedében erőlködni kell a kiürítéshez,
  • a székletürítés több mint egynegyedében kemény székletet ürít a beteg,
  • a székletürítések több mint egynegyedében elégtelen kiürítés érzete marad fenn,
  • a székletürítések egynegyedében a széklet elakadását érzi a páciens a végbél valamely szakaszán,
  • ujjal kell segíteni a széklet távozását a székletürítések több mint egynegyedében,
  • heti három alkalomnál kevesebbszer van spontán széklet,
  • hashajtó nélkül nincs laza széklet.

A fenti feltételek fennállásakor gyanakodhatunk, hogy székrekedésünk van. Székrekedéshez vezethet a bélmozgások zavara, a székletürítési reflex gyengülése, változások a bél vagy a környező szervek szerkezetében, amelyek akadályozhatják a bélben a béltartalom továbbhaladását a végbél felé. A székrekedéssel együtt járó tünetek igen változatosak lehetnek és nagymértékben függnek a háttérben meghúzódó betegségtől.

Sokan több házi praktikát is kipróbálnak a székrekedés elmulasztására, de ezek mit sem érnek, ha elkövetünk bizonyos hibákat.

Mik a székrekedés jellemző tünetei?

Nagyon kemény, száraz, kis mennyiségű széklet valamint olyan érzés, hogy a végbél nem ürült ki teljesen, a székrekedésben szenvedő betegek többségénél megtalálható. Időnként a betegek teltségérzésről és fájdalomról panaszkodnak, amely akkor csökken, amikor a széklet vagy a gázok távoznak. A hasi feszülés is zavaró tünet, ezt a bélbaktériumok által termelt gázok felszaporodása okozza. A gáz nem tud távozni, mivel a vastagbelet elzárja a széklet.

Néhány betegnél szorulásos hasmenés alakul ki, amely akkor jön létre, ha a bélműködés már hosszabb ideje leállt; ekkor a széklet végül is feloldódik a bélfal által az irritáció következtében kiválasztott nyálkában. A székrekedéses betegeknél jelentkezhet étvágycsökkenés és hányinger, előfordul fejfájás, általános ingerlékenység, rossz hangulat és alvászavar is. A hosszan tartó székrekedés bőrelváltozásokat is okozhat: a bőr sápadt, gyakran sárgás árnyalatú, petyhüdt lesz, elveszti rugalmasságát.

Mit kell tudni az időskori székrekedésről?

Idősebbeknél a székrekedés két és félszer gyakoribb, mint fiataloknál. A bélperisztaltika károsodik és a székürítésben részt vevő hasizmok gyengülnek. Az időseknél a gyógyszerszedéshez kapcsolódó székrekedés is gyakori. Időseknél sokkal gyakrabban alakulnak ki kemény székletrögök, mint fiataloknál, s ez a bélben fekélyek kialakulásához vagy teljes elzáródáshoz vezet.

Mit tehetünk hosszú távon?

Nem érdemes megvárni, hogy a heveny székrekedés krónikus szorulássá alakuljon, mert ez a végbél és végbélnyílás különböző betegségeihez vezethet (pl. vastagbélgyulladás, aranyér, a végbélnyílás berepedése stb.). A kőkemény széklet a bélben sebeket és fekélyeket okozhat, extrém esetekben teljes bélelzáródás alakul ki, amely miatt sebészeti beavatkozásra van szükség.

A székrekedés megelőzése

Heveny fertőző megbetegedéseknél, súlyos szívbetegeknél, valamint ágyhoz kötött betegeknél a szorulás megelőzésében fontos szerepe van az elegendő folyadékbevitelnek, gyümölcsök, zöldségpépek, kompótok, gyümölcslevek és savanyított tejtermékek fogyasztásának, az ágynyugalom lehetőség szerinti lerövidítésének. A természetes székürítési reflexek elvesztésével járó szorulás néha már gyermekkorban jelentkezik.

A gyermekek megtanítása a határozott időben történő székürítésre fontos a habituális (szokásos) szorulás kialakulásának megelőzésében, amelyet az ingerek hiánya vált ki. Fontos lehet az is, hogy a székürítési ingert ne nyomják el a gyerekek. A mindennap azonos időben történő székürítés (reggel vagy étkezés után) valamint a fizikai aktivitás, elsősorban a mozgás, a reggeli torna, séta, a vízi sportok szintén fontosak a szorulás megelőzésében.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +3 °C
Minimum: +1 °C

Borult, párás, helyenként ködös idő várható. Szitálás, a fagyos részeken ónos szitálás, illetve az északkeleti, keleti tájakon néhol gyenge havazás előfordulhat. A légmozgás gyenge marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -3 és +3 fok között alakul. Az orvosmeteorológiai helyzetet továbbra sem rontják frontok, frontmentes időre készülhetünk az elkövetkező napokban.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra