Gyulladást okozhat időseknél az antibiotikum

Az antibiotikumokat gyakran használó idősebb felnőtteknél magasabb lehet a gyulladásos bélbetegség kockázata, derült ki egy kutatásból.

A kutatók szerint a 60 év feletti rendszeres antibiotikumfogyasztóknál magasabb a gyulladásos bélbetegség (IBD) kialakulásának kockázata. A kockázat magasabb, ha az idősebbek 5 éven belül szednek egyre több antibiotikumot, különösen a gyomor-bélrendszeri fertőzések kezelésére használt gyógyszereket.

A rendszeres antibiotikum-fogyasztás időseknél növelheti a gyulladásos bélbetegség kockázatát. Fotó: Getty Images
A rendszeres antibiotikum-fogyasztás időseknél növelheti a gyulladásos bélbetegség kockázatát. Fotó: Getty Images

A gyulladásos bélbetegség az emésztőrendszer krónikus gyulladásából eredő bélbetegségek összefoglaló neve. E körbe tartozik a Crohn-betegség és a fekélyes vastagbélgyulladás. Az IBD oka máig ismeretlen, azonban valószínűleg genetikai és környezeti tényezők egyaránt közrejátszanak a kialakulásban. Miután a teljes gyógyulás még nem lehetséges, a betegek konstans terápiát igényelnek. Ez nagyon fontos, ugyanis korszerű kezeléssel a gyulladásos bélbetegségben szenvedő betegek életminősége nagyban javítható.

Noha az IDB nem minősül népbetegségnek, a betegek száma világszerte meghaladja az 5 milliót. Magyarországon évente körülbelül 1000-1200 új beteget regisztrálnak. A Crohn-betegség gyerekkorban is előfordul, világszerte 200 ezer gyereket érint. Az IBD általában a 15 és 35 éves kor közöttieket érinti, de esetenként 60 év felettieknél is megállapítják a betegséget. A fiatalabb korban történő diagnózis esetén gyakran a genetika is szerepet játszik. Ha azonban a későbbi években diagnosztizálják, a betegséget környezeti tényezők is okozhatják, beleértve a más betegségek elleni gyógyszerezést is.

A tudósok a mostani kutatás kapcsán kiemelték: nem az antibiotikumok okozzák az IBD-t, de valószínűleg növelik a kockázatot azáltal, hogy megváltoztatják a bél mikrobiomját és az antigénekre adott immunválaszt. Ezért azt javasolják, hogy a gyomor-bélrendszeri tüneteket mutató idősebb felnőtteket érdemes IBD-vizsgálatnak alávetni, különösen, ha az elmúlt néhány évben szedtek antibiotikumot. Az eredmények természetesen nem azt jelentik, hogy azonnal abba kell hagyni gyomorpanaszok esetén az antibiotikumokat, hanem csak azt, hogy a tartós és egyre nagyobb adagokban történő szedésük növeli az IBD kialakulásának kockázatát.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.