Hétkrajcár a gyomorban

A Heim Pál Gyermekkórháznak egész arzenálja van a gyermeki szervezetbe jutott idegen testekből, talált tárgyakból. De a még sokat látott orvosokat is éri meglepetés, nem beszélve a szülőről, aki sokszor nem is tudja, mi az oka a gyerek furcsa tüneteinek.

Szegek, kapcsok, kulcsok, hajtűk, gomb- és ceruzaelemek, cipzárhúzó, pénzérme, üveggolyók: ezeket lenyelték. Babszem, borsó, szivacsdarab, fémdrót: ezeket bedugták. Toklász, a nyári meztelenkedés emléke: ez magától került be. Hipó, festékoldó és más háztartási vegyszerek: ezeket megitták. Fölsorolni is lehetetlen, mi mindent képes a gyermek - így vagy úgy - "magáévá tenni".

A Heim Pál Gyermekkórháznak egész arzenálja van a gyermeki szervezetbe jutott idegen testekből, talált tárgyakból. De a még sokat látott és mindenre fölkészült orvosokat is éri meglepetés, nem beszélve a szülőről, aki sokszor nem is tudja, mi az oka a gyerek furcsa tüneteinek. Aztán szembesül vele. Mert bizony nem egyszer előfordul, hogy hiába keresi az anya a cumilánc biztosítótűjét, sehol nem leli. Azt viszont érzékeli, hogy a kicsi furán viselkedik, valami nem stimmel. Irány a szakember, aki végül a baba nyelőcsövéből halássza ki az eszközt - nyitva!

Kiemelt szilánkok

Leginkább az éles szélű, szabálytalan alakú, három centiméternél nagyobb átmérőjű tárgyak akadhatnak el - mondja dr. Pászthy Ildikó sebész, gasztroenterológus. - Az elakadás helye természetesen különböző lehet. Minden esetben tanácsos mielőbb szakorvoshoz vinni a gyereket. Ha a tápcsatornába került a tárgy, vagyis a gyerek lenyelte azt, megállapítjuk, pontosan hol van az idegen test. Majd narkózisban kiemeljük a szervezetbe jutott dolgot, ami persze nem mindig egyszerű. A lenyelt tárgyak körülbelül húsz százaléka megakad a nyelőcsőben. Az úgynevezett felső endoszkópos beavatkozással már nagyon sok idegen testet távolítottunk el, az üvegszilánktól kezdve a hajcsaton át a nyitott biztosítótűig. Ha viszont a tárgy túljut a nyelőcsőn, megakadhat a gyomorban is, a többi esetben a belek útján spontán távozhat a szervezetből.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Nagyobbakból kihajtható

A lenyelt idegen test jellemzőin túl az sem mellékes, mennyi idős a gyerek. Fém pénzérmét vagy elemet például a nagyobbak szervezetéből gyógyszeres kezeléssel is ki lehet "hajtani". Ha ez nem jelent megoldást, mindenképpen beavatkozásra van szükség. Egy alkalommal több érmét, összességében hét forintot találtak a gyerek szervezetében. Sajnos nem minden tárgy jut a tápcsatornába, még akkor sem, ha éppenséggel oda való. A szakemberek szerint rendkívül veszélyesek az olajos magvak, ha a légcsőbe szaladnak. A tünetek riasztóak: a gyermek köhögőrohamot kap, elkékül. Később, ahogy a mag valamelyik főhörgőbe kerül, a kicsi megkönnyebbül, de ez ne nyugtasson meg senkit! A napraforgó, a mogyoró, a dió vizet vonnak el a környezetüktől, megduzzadnak, és elzárhatják a mögöttük lévő tüdőrészt, ráadásul nem látszanak a röntgenfelvételen sem. Az orvosok szerint hatéves kor alatt veszélyes efféle étekkel kínálni a gyereket, főleg akkor, ha a csemete éppen köhögős, náthás, mert egy apró köhintés utáni lélegzetvétel is behúzhatja a magot a légcsőbe. Ha megtörtént a baj vagy akár puszta gyanúnk van, indokolt az endoszkópos légcsővizsgálat. Minden, a légcsőbe került idegen test törvényszerűen gyulladást okoz a hörgőfalban, és ha nem távolítják el időben, akár a tüdőszövetet is elpusztíthatja.

Árulkodó babszemek

Ritkábban, de előfordulnak urológiai esetek is, amelyek fölismerése sokkal nehezebb, mert ezek hátterében legtöbbször szándékos cselekedet áll, amiről a gyerek szégyell beszámolni. Kisdedkorban persze játékból is dughat a pici idegen testet a hüvelyébe vagy a húgycsövébe, de az urológiai ügyek zöme a kamaszokról szól, akik legtöbbször önkielégítésüket segítik különböző tárgyak, akár egy merev drót testbe helyezésével. Szomorú azonban, hogy - noha a kamasz keze van a dologban - a felnőtteket is terheli felelősség. Egy 12 éves kiskamasz például rendszeresen bevizelt, ami miatt testi fenyítést kapott. Félelmében úgy gondolta: elzárja a vizelet útját, ezért babszemeket dugott a húgycsövébe. A Heim Pál kórházba vérvizeléssel került. Egy szót sem szólt, és az orvosok rémülten nézték a röntgenfelvételt, amin tumorhoz hasonló kép rajzolódott ki. Csak a nyílt operáció során lélegezhettek föl, amikor szembe találták magukat a babszemekkel. Sajnos az idegenkezűségre is van példa, főleg apróságoknál, amikor perverz vagy pedofíliás felnőtt a kicsivel való "játszadozáshoz" használ különféle tárgyakat. Spontán módon csak egyetlen dolog, a toklász kerülhet a gyermek szervezetébe. Jellegéből adódóan a fű könnyen utat talál a testnyílásokhoz, ezért nyáron érdemes legalább egy apró nadrágocskával óvni a kislányokat.

Az idegen testek lenyelésén vagy testbe vezetésén kívül rendkívül veszélyes a mérgező anyagok, lúgok, savak ivása is. Az utóbbi években drámaian nőtt az ilyen esetek száma, főként az 1-3 éves kisdedek körében. Legtöbbször a szülői felelőtlenség miatt szem előtt hagyott üvegek tartalmába kóstolnak a gyerekek. A manapság használatos szerek igencsak mérgezőek, ráadásul újabb és újabb, mind erősebb anyagok jönnek divatba. Ilyen esetben szinte pánikszerűen szakorvoshoz kell fordulni, mert a 24 órán belül elvégzett endoszkópos vizsgálat nemcsak a diagnózis felállításában, hanem a kezelés elindításában is döntő. A vegyszerek fölmarják a nyelőcső nyálkahártyáját, sőt ki is lyukaszthatják a nyelőcsövet.

A következmény gégeödéma, sokkállapot, halálos kimenetelű gyulladás lehet. A szerencsésen átvészelt gyulladások pedig hegesedést hagynak maguk után, ami annyira beszűkítheti a nyelőcsövet, hogy a gyermek képtelen táplálkozni. Ilyenkor csak többszöri, komoly műtét segíthet a kicsin. Ám az operált nyelőcső sajnos már soha többé nem lesz ugyanaz, mint amivel a gyermek a világra jött.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.