Köztudott, hogy a vegetáriánus vagy vegán életmód gyakori oka a vashiánynak, mert bár a növényi eredetű táplálékok vastartalma magas, az emberi szervezet számára a növényekben található vas jóval kevésbé hasznosul, mint a húsfélékben lévő. A vas felszívódását gátolhatják továbbá a különböző diéták, illetve evészavarok (bulimia, anorexia) is.
Az viszont már kevésbé ismert, hogy az elhízott, túlsúlyos embereknél 30 százalékkal nagyobb eséllyel alakul ki vashiány, mivel az elhízáshoz társuló kisfokú gyulladás folyamatosan gátolja ennek a rendkívül fontos nyomelemnek a hasznosulását. Ilyenkor ugyanis a szervezetben a krónikus, gyulladásos betegségekhez hasonlóan a vasfelvételt szabályozó fehérje (hepcidin) mennyisége megemelkedhet, és ez csökkenti, illetve gátolja a vas felszívódását a belekből.
A vasfelszívódást más betegségek is csökkenthetik
Bizonyos betegségekben, anyagcsere- és felszívódási zavarokban, fertőzések jelenlétekor vagy egyes gyógyszerek hatására a túlsúlyhoz hasonlóan, de annál markánsabban gátolt a vas hasznosulása. Ilyenkor a betegségek alatt szájon át szedett (orális) vaspótlók nem tudnak hatékonyan felszívódni, viszont utána ajánlott a vasat pótolni a gyorsabb felépülés, illetve a visszaesés megelőzése érdekében.
1. A gyulladásos bélbetegségekben gyakori a vashiányos vérszegénység (anémia). Ilyenkor a megfelelő vashasznosulás érdekében intravénás (infúziós) vaspótlásra is szükség lehet, míg szájon át szedhető vaspótló gyógyszert csak a betegség nyugalmi állapota (remissziója) alatt érdemes az érintett betegeknek szedni.
2. Cöliákiában, azaz gluténérzékenységben a károsodott bélbolyhok nem tudják ellátni funkciójukat, az étkezéssel elfogyasztott tápanyagok nem szívódnak fel megfelelően, így idővel megjelennek a hiánybetegségek, mint például a vashiány, amit vaspótló gyógyszerrel lehet kezelni a gluténmentes diétával stabilizált állapotban.
3. A Crohn-betegség egy autoimmun eredetű gyulladásos bélbetegség, amely általában hasmenéssel, hasi fájdalmakkal jár. A gyulladás a vasfelszívódásban fontos helyeket, így a vékonybél utolsó szakaszát és a vastagbelet érinti, de megjelenhet a tápcsatorna más szakaszán is – a szájtól egészen a végbélnyílásig.
4. Az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) tanulmánya szerint a vastagbélrákos betegek közel 60 százalékánál megállapítható vashiány. A gyakori előfordulásért a kemoterápia, a krónikus vérveszteség és a tápanyagok hiánya okolható. A daganatellenes szerek emellett nemcsak a tumorsejtek szaporodását blokkolják, de a vérképzést is gátolják a csontvelőben.