Itt a válasz a cékla különös rejtélyére

A cékla képes mind a székletet, mind a vizeletet pirosas árnyalatúvá változtatni, miután elfogyasztottuk. Vajon miért?

Bizony ijesztő lehet, ha reggel azt vesszük észre dolgunk végeztével a mellékhelyiségben, hogy székletünk pirosabb, esetleg bordóvörösebb a megszokottnál. Persze hamar megnyugvást hoz a kezdeti sokk után, amikor felidézzük, hogy előző nap céklát ettünk a vacsora mellé. Ezzel együtt a kérdés valószínűleg sokakban ott motoszkál: miért színezi be ez a zöldség a székletet?

cékla, konyha, vágódeszka, szeletelés
A cékla pigmentanyaga a székletet és a vizeletet is beszínezheti. Fotó: Getty Images

A válasznak a LiveScience járt utána, megkeresve az ügyben Whitney Linsenmeyert, a Saint Louis-i Egyetem táplálkozástudományi szakértőjét, az amerikai Táplálkozási és Dietetikai Akadémia szóvivőjét. Linsenmeyer szerint a magyarázat a cékla pigmentanyagában, a betaninban rejlik, amelytől élénk színét is nyeri. A betanin ugyanakkor nemcsak egy pigment, hanem egyben erős antioxidáns is. A céklafogyasztás ilyen módon tehát hasznos a szabadgyökök elleni küzdelemben, azaz segíti a DNS-károsodás megelőzését, továbbá gyulladásgátló hatást is tulajdonítanak neki.

Amiért viszont a betanin megszínezi közben a székletet, az az, hogy alacsony a biohasznosulása. Ez azt jelenti, hogy az elfogyasztott mennyiség csupán egy kisebb részét tudja szervezetünk megemészteni, hogy aztán a véráramba kerülve kifejthesse pozitív hatását. A betanin ugyanis igen ellenálló az emésztési folyamatokkal szemben: laboratóriumi és állatkísérletek tanúsága szerint nagyjából a bevitt adag fele bomlik le az emésztőrendszerben, elsősorban a belekben. A többit szervezetünk szinte sértetlenül kiválasztja a széklettel – vagy ritkábban a vizelettel.

Egy közelmúltbeli kutatás szerint edzés előtt fogyasztva a cékla izmainkra is jó hatással lehet.

Egy évtizedekkel ezelőtti, 1963-ban publikált tanulmány becslése szerint az emberek 10-14 százaléka tapasztalja, hogy a cékla beszínezi a vizeletét. Ez akkor fordul elő, ha az emésztetlen betanin áthalad a veséken, majd onnan a vizeletbe jut. Mindazonáltal a jelenség általában a széklet elszíneződésével együttesen jelentkezik, tehát a kettőt szorosan összekapcsolódik egymással. Linsenmeyer szerint egy ártalmatlan állapotról van szó, amely a vizelet tekintetében néhány óra alatt magától rendeződik. Éppen ezért, amennyiben még a céklafogyasztás után napokkal is hasonlót tapasztalunk, annak hátterében más okok állhatnak, így mindenképpen érdemes vele orvoshoz fordulni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +18 °C
Minimum: +12 °C

Az ország nyugati felén nagyrészt erősen felhős vagy borult marad az ég és többfelé várható eső, zápor. Keletebbre a gomoly- és fátyolfelhők mellett általában többórás napsütésre számíthatunk, és a záporok mellett zivatarok is kialakulhatnak, amelyeket helyenként felhőszakadás kísérhet. A Dunántúlon élénk, helyenként erős lesz az északi, északnyugati szél, de a zivatarokat is kísérhetik erős, viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet a borongós, csapadékos Dunántúlon 14 és 19, míg a naposabb keleti részeken 20 és 25 fok között valószínű. Késő estére 10 és 15 fok közé hűl le a levegő. Ma kettős fronthatás terheli a szervezetünket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Szabolcs-Szatmár-Bereg
Legrosszabbul:
Győr-Moson-Sopron
Kezdjük újra