Rossz szokások a puffadás okozói

A puffadás rendkívül kellemetlen, sőt fájdalmas lehet, és a szoros ruhákon kívül olyan tüneteket tapasztalhatunk meg, mint a fokozott gázképződés és az állandó böfögés. Bár súlyos betegségek is állhatnak a hátterében, a legtöbbször az étkezési szokásaink miatt alakul ki.

Természetesen mindenki ismeri azokat az ételeket, melyek puffadást okozhatnak (ezek közé tartoznak például a hüvelyesek, a keresztesvirágzatúak, a tejtermékek), de a puffadás sajnos még azoknál is jelentkezhet, akik könnyedén megemésztik ezeket az élelmiszereket.

Ezekben az esetekben bizonyos rossz szokások tehetőek felelőssé, lássunk ezek közül néhányat!

Ezek válthatnak ki puffadást

Ha túlságosan gyorsan eszünk, habzsolunk, azzal nemcsak jelentős mennyiségű levegőt nyelhetünk, mely összegyűlik a gyomorban, de az ételeket sem rágjuk meg megfelelően. Az emésztés, ellentétben azzal, amit sokan gondolnak, nem a gyomorban, hanem a szájban kezdődik, a rágással aprítjuk olyan méretűre az ételeket, hogy a gyomor savai azokat még hatékonyabban tudják lebontani, ráadásul a nyálban található enzimek is hozzájárulnak az emésztéshez . Ha nem rágunk meg minden falatot alaposan, akkor a gyomorba nagyobb darabok kerülnek, nehezebb lesz megemészteni ezeket, és az emésztési folyamat során több levegő is keletkezhet.

Felfúvódás: így kerüljük el A felfúvódás egyre többeket érintő probléma. Ha nincs a háttérben egészségügyi probléma, étkezésünk megreformálásával is segíthetünk rajta. Kattintson a tippekért! Az állandó rágógumizás is két irányból okozhat puffadást: a levegőnyelés mellett a rágó mozdulatok azt az üzenetet küldik a szervezetünknek, hogy hamarosan emésztendő étel jut a gyomorba, így az felkészül a munkára, például több gyomorsav kezd termelődni. A nem felhasznált gyomorsav pedig refluxhoz és puffadáshoz vezethet. A cukormentes rágógumiban ráadásul olyan anyagok is találhatóak, például a szorbitol, melyek puffadást okozhatnak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A dohányzás során olyan vegyületek kerülnek a szervezetünkbe, amelyek lazító hatással vannak az izmainkra, például azokra, amelyek a gyomor és a nyelőcső között helyezkednek el, így nemcsak a gyomortartalom csoroghat vissza a nyelőcsőbe, de puffadás is kialakulhat a reflux mellett.

A folyamatos rágózás is puffadást okozhat

A folyamatos rágózás is puffadást okozhat A szénsavas üdítőkből , különösen, ha nagy mennyiséget iszunk belőle, jelentős mennyiségű gáz kerülhet a szervezetünkbe, melyek fájdalmasan feszíthetik a beleket. Ezektől a gázoktól a testünk igyekszik minél hamarabb megszabadulni (ezért böfögünk annyit üdítőivás után), de könnyen előfordulhat, hogy nem tudjuk időben eltávolítani a gázokat. Sok üdítőitalban ráadásul olyan mesterséges édesítőszerek találhatóak, melyeket nehezebben emésztünk meg.

A félkész és gyorsételekben rendkívül sok só, nátrium található. Bár bizonyos mennyiségű nátriumra szüksége van a szervezetünknek, hogy az elektrolitegyensúlyt képes legyen fenntartani, illetve, hogy bizonyos anyagcsere-folyamatok is megfelelően működjenek, a túl sok só azonban nagyon sok problémát okozhat, például magas vérnyomáshoz, vízvisszatartáshoz, ödémásodáshoz és puffadáshoz vezethet. Ezekben az ételekben ráadásul a zsírok és a szénhidrátok aránya is magas, ezek pedig szintén puffadást okoznak a nehezebb emészthetőség miatt.

Meglepő módon, azoknál is gyakoribb lehet a puffadás, akik rendszeresen rágcsálják, szopogatják a ceruzájukat, tollukat. Emiatt a rossz szokás miatt nagyon könnyen nyelhetünk felesleges levegőt, mely összegyűlhet az emésztőrendszerben. A toll- és ceruzarágcsálás ráadásul a fogainknak sem tesz jót, ezért igyekezzünk leszokni róla, például úgy, hogy egyéb stresszkezelési technikákat sajátítunk el.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.