Átmeneti székelési nehézség bárkinél előfordulhat, például egy stresszesebb időszakban, munkahelyváltás vagy utazás miatt, esetleg valamilyen gyógyszer - egyebek mellett a vízhajtók, az altatók, az antidepresszánsok, a görcsoldók és a savlekötők - mellékhatásaként. A probléma tartós fennállása esetén viszont már székrekedésről van szó. Ennek kialakulási kockázata rengeteg tényezőtől függ, a többi között a nemünktől, a korunktól, a testi és lelki egészségünktől, valamint az életmódunktól is.
A tapasztalatok szerint a nőknél gyakrabban alakul ki a probléma, és a terhesség alatt jelentősen megnő a kockázat. A korcsoportok közül pedig a gyerekek és az idősek számítanak különösen veszélyeztetetteknek. Azonban bizonyos szokásaink és egyes betegségek is lehetnek a székelési nehézségek kiváltó okai.
Rossz életmódbeli szokások
A székelési problémák kialakulása igen gyakran a rendszertelen életmódra, a túl kevés folyadék fogyasztására, az egészségtelen táplálkozásra és a mozgásszegény életmódra vezethető vissza. Az étkezés tekintetében az alábbiak a leggyakoribb hibák, amelyek előbb-utóbb székrekedéshez vezethetnek:
- nem viszünk be elegendő rostot,
- túl sok cukrot fogyasztunk,
- túl sok fehér lisztet tartalmazó élelmiszert eszünk,
- túl sok zsírt tartalmaznak ételeink,
- túl sok húst fogyasztunk,
- leginkább gyorséttermekben étkezünk,
- rendeszesen iszunk alkoholt,
- nagy mennyiségben fogyasztunk koffeines italokat.
Ha szeretnénk búcsút inteni a székelési nehézségeknek, akkor részesítsük előnyben a teljes kiőrlésű pékárukat, a zöldség- és főzelékféléket, illetve a gyümölcsöket. Érdemes odafigyelni arra is, hogy az élelmiszerekben található egyes adalékanyagok is kedvezőtlenül befolyásolhatják a székletünk állagát. Szánjunk időt a rendszeres testmozgásra is, valamint ügyeljünk arra, hogy naponta legalább 2-2,5 liter vizet igyunk. Meleg napokon, valamint intenzív edzés vagy lázas megbetegedés esetén azonban ajánlott növelni a folyadék mennyiségét.
Amikor betegség áll a háttérben
Amennyiben a fenti életmódbeli változások nem hozzák meg a kívánt eredményt és megkönnyebbülést, ajánlott szakemberhez fordulni, hogy kizárhassuk a székelési nehézségekkel összefüggésbe hozható betegségeket és szervi rendellenességeket. Panaszaink hátterében ugyanis akár aranyér, bélrenyheség, diszkézia, a végbelet vagy a vastagbelet érintő gyulladás és elváltozás, Crohn-betegség és irritábilis bél szindróma ( IBS ) is állhat. Ezek mellett a pajzsmirigy-alulműködés, a vesebetegség, a diabétesz, a szklerózis multiplex, a Parkinson-kór és a lupusz is együtt járhat a székelési nehézségek kialakulásával.