Székrekedésről akkor beszélünk, ha valakinek hetente háromnál kevesebb alkalommal van széklete, és olyankor is erőlködéssel, fájdalommal jár az ürítés, a széklet állaga pedig nagyon kemény.
Figyeljük az egyéb tüneteket
Sokan megriadnak, ha néhány nap eltelik úgy, hogy nem tudták elvégezni a nagydolgukat, de ilyenkor nincs szó orvosi vészhelyzetről. Ugyanakkor, ha már egy hét is eltelt székletürítés nélkül, és a vény nélkül kapható hashajtók, illetve házi praktikák sem segítenek, akkor mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni. Ilyenkor gondoljuk át, hogy a bélmozgás ritkulásán kívül vannak-e egyéb tüneteink, például változások a széklet állagában, vér a székletben , aranyér , fogyás, étvágycsökkenés, hányinger vagy hányás. Ha igen, akkor valóban minél hamarabb szakemberhez kell fordulnunk, mert ezek a tünetek akár vastagbélrákra is utalhatnak.
Ha a bélgáz sem tud távozni
Ritka esetekben a székrekedést emésztőrendszeri elzáródás is okozhatja. Ilyenkor erőteljes hányinger, hányás, feszülő, fájó, kemény has tartozik a tünetek közé, és az egyik fő jel még, hogy a széklet mellett a bélgáz sem tud távozni a szervezetből. Ilyen esetben szintén nagyon sürgősen orvoshoz kell fordulni.
Segíthetnek a házi módszerek
Ha azonban csak "sima" székrekedésről van szó, a legjobb, ha először házi módszerekkel próbálkozunk. A sok nyers zöldség és gyümölcs, valamint a sok folyadék fogyasztása nagyon fontos, mivel a folyadék és a rostok segítenek mozgásban tartani a bélrendszert. A szilva, az aszalt szilva, a savanyú káposzta, a savanyú káposzta leve, a kefir és az író is mind remek székletlazító. Sokaknak már az is segít, ha fél-egy literrel megnövelik a napi folyadékbevitelüket.
Forrás: womenshealthmag.com