Télen nagyobb az aranyér kialakulásának veszélye

Az aranyér a végbél körüli vénás hálózat visszérbetegsége, vénatágulata. A tágult vénákon gyakran alakul ki gyulladás, vérzés, ez utóbbi az alig észrevehetőtől az akár transzfúziót igénylő, heves vérzésig terjedhet.

Civilizációs ártalom

A vérzésen kívül a végbélfájdalom, a viszketés, a nedvedzés és váladékozás szintén jellegzetes tünetei a betegségnek.

Télen a mozgásszegény életmód és a rostban szegény táplálkozás különösen fokozzák az aranyér kialakulásának lehetőségét, holott ez a probléma népbetegségnek számít Magyarországon: 40 év felett minden második embert érint, s a fiatalabb nemzedékek tagjai közül is sokan szenvednek tőle. Bár a betegség kialakulásában az öröklött hajlam is közre játszik, és az előrehaladott terhesség idején valamint szülés után is gyakran előfordul, legtöbbször a civilizációs betegségek - egészségtelen táplálkozás, ülőmunkából származó krónikus székrekedés, súlyproblémák, mozgásszegény életmód - állnak a háttérben. Az aranyér enyhébb formáját rostdús ételekkel, megfelelő tisztálkodással, kenőcsökkel és székletlágyítókkal lehet kezelni.

Helyes táplálkozással elkerülhető

Kellő odafigyeléssel elkerülhetjük azokat a kockázati tényezőket, amelyek az aranyér kialakulásához vezetnek. Már kisgyermekkorban érdemes ezzel foglalkozni, különösen azon szülők gyermekeinél, akiknek aranyerük van, hiszen a betegség öröklődhet. Figyeljünk oda gyermekünk étkezésére: a rendszeres és egészséges táplálkozás elengedhetetlen a megfelelő bélműködéshez és székletürítéshez. Minderre természetesen felnőtt korban is tekintettel kell lennünk: a helyesen összeállított étrenddel és az ételek alapos megrágásával is segíthetjük, hogy a széklet megfelelően lágy legyen. Fogyasszunk rostdús ételeket, zöldségeket, gyümölcsöket, müzli- és korpaféléket valamint teljes kiőrlésű gabonát, mert ezek magas rosttartalmuk következtében serkentik a bélműködést. Igyekezzünk legalább napi két liter folyadékot inni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Higiéniai szabályok

A székletürítés napi ritmusára is érdemes odafigyelni: keljünk kicsit korábban, és némi folyadékfogyasztás után menjünk el vécére. Fontos azonban, hogy ne üljünk túl sokáig a mellékhelyiségben, mert az erős hasprés és a hosszas erőlködés szintén aranyérhez vezethet.

Ügyeljünk a higiéniára is: székletürítés után mossuk meg altestünket: ha lehet, használjunk bidét, ha nincs lehetőségünk megmosakodni, érdemes intim- vagy baba-törlőkendő csomagot magunknál tartani. Ne használjunk kemény, durva vécépapírt, mert kidörzsöli a végbéltájékot, ráadásul nem is tisztít rendesen.

Kezdődő panaszok esetén enyhíthet a gondon a fertőtlenítő és gyulladásgátló kamillás ülőfürdő. Érdemes a hideg tisztító zuhanyozást is kipróbálni, amely érösszehúzó hatása miatt hasznos lehet. A rendszeres mozgás szintén segít a renyhe bélműködésen. Ugyanakkor nem mindegy, hogy mit sportolunk, ugyanis az erős hasprést igénylő fizikai erőfeszítés - pl. a súlyemelés - is rizikótényező. Ha otthoni kezeléssel, kúpokkal, ülőfürdőkkel 14 nap alatt nem múlnak el a tünetek, ajánlatos orvoshoz fordulni. Amennyiben vérzés jelentkezik, azonnal fel kell keresni az orvost.

A széklet lágyításában kiváló eredményt érhetünk el a reklámokból jól ismert, a patikákban vény nélkül kapható speciális cseppel, amely hatékonyan szünteti meg a székrekedést. Ennek oka a gyógyszer kettős hatásában rejlik: egyrészt mozgásra serkenti a vastagbél izomzatát, másrészt csökkenti a víz visszaszívását a vastagbélből, ezáltal puhítja a székletet és növeli annak mennyiségét. Emellett kíméletes is, hatóanyaga ugyanis a vastagbélbe jutva a bélflóra hatására aktiválódik, ezért nem fejt ki a gyomor- és a bélrendszer első szakaszán hatást, nem terheli a szervezetet feleslegesen, és nem befolyásolja más gyógyszerek felszívódását.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.