Újra jóízűen enni

Sokaknak az étkezésről csak a teltségérzet, a savanyú szájíz, a gyomorégés és a rossz közérzet jut eszébe. A kellemetlen tünetek hátterében gyakran a gyomorsósav termelés fokozódása áll, amely a gyomorfekély kialakulásának kockázatát is magában rejtheti.

Miért savas a gyomrunk?

A gyomorban termelődő sósav képes elpusztítani a baktériumok egy részét. Nem csoda, hiszen a gyomorsav pH-értéke, azaz savassága 1-es. Ennél savasabb már nem is lehetne. Kémhatásával ezen kívül hozzájárul az egyes táplálék-összetevők, a fehérjék emésztéséhez, a bontó enzim optimális működéséhez szükséges, alacsony kémhatás beállításával elősegíti az epe- és a hasnyálmirigy-termelést. Egészségeseknél a termelődött sósav nem károsítja a nyálkahártyát, ami a gyomornedvben lévő, a gyomornyálkahártya felszínét bevonó nyáknak is köszönhető.

Gyomorkímélő praktikák, avagy, amiről jó lenne lemondani

A hagyományos magyar konyha ételei igen kiadósak, erősen fűszerezettek, nehezen emészthetők. A fűszerek egy része (erős paprika, bors) ezért - nem véletlen - közvetlenül hat gyomor sósavtermelésére növelve azt. A gyógyászatban is alkalmaznak hasonló, étvágyjavító "keserűanyagokat" (az ezerjófű földfeletti részét, tárnicsgyökeret, az orvosi angyalgyökér gyökerét), melyek a gyomor-és bélnedvek elválasztásának fokozásán keresztül fejtik ki hatásukat. Ezek a savtúltengésben szenvedőknek nem ajánlottak.

Az ilyen panaszokkal élők lehetőség szerint ne igyanak koffeintartalmú italokat (kávé, tea, egyes üdítőitalok), és ha csak lehet, elsőre ne a koffeintartalmú fájdalomcsillapító gyógyszereket válasszák, mert panaszaik súlyosbodhatnak, főleg, ha éhgyomorra veszik be a koffeint.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Segítő trükkök

A "sokszor keveset" elv azért segít a gyomorégés enyhítésében, mert a gyomrot nem terheli meg nagyobb mennyiségű megemésztendő étellel, így a gyomorsav nagymértékű hirtelen megemelkedése elkerülhető. Ne essünk azonban a másik végletbe, ez az elv nem jelenti a vég nélküli nassolást.

A búzadara, a krumplipüré (akár a nyers krumpli leve is) kedvezően befolyásolja a túlzott sósav termelődés okozta kellemetlen tüneteket.

Sokan esküsznek a reggeli ébredést követő keksz elfogyasztásának "csodaerejére".

Pszichés-lelki tényezők is befolyásolják a gyomornedv elválasztását. A relaxációs gyakorlatok elsajátításával az alapprobléma súlyossága jelentősen mérsékelhető.

Amihez gyomor kell

A fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő gyógyszerek jelentős része fokozza a gyomorsósav termelését.

Hogyan hatnak ezek a gyógyszerek?

A fájdalmat egy prosztaglandin nevű anyag idézi elő, aminek gátlásával a fájdalomérzetet hatékonyan lehet megszüntetni. A prosztaglandin védő hatást fejt ki a gyomor nyálkahártyáján. Ha szintjét csökkentjük, akkor a nyálkahártya sérülhet, ami fekélyre hajlamosít. Egyéb rizikótényezők megléte esetén (dohányzás, időskor, ízületi gyulladás) a fekély kialakulásának esélye igen magas.

A fájdalomcsillapító gyógyszerkészítmények gyomorirritatív hatását lehet mérsékelni. Ehhez a következőket kell betartani:

  • Mindig étkezés után vegyük be őket,
  • sok folyadékkal, lehetőleg vízzel.
  • Lehetőleg nyújtott hatású tablettákat, úgynevezett pufferolt készítményeket kérjünk, bár tudni kell, hogy ilyenkor a kíván fájdalomcsillapító hatás kialakulására is többet kell várni.

Ha fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, lázcsillapító hatással rendelkező gyógyszerkészítmény szedésébe kezd, mindenképpen kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét. A tájékoztatás kérése azért is indokolt, mert a legtöbb ilyen hatású gyógyszer fokozott gyomorsav-termelést idéz elő, ami fekélybetegek, savtúltengésben szenvedő egyének esetén súlyosbíthatja az alaptüneteket. Közforgalmú gyógyszertárakban személyre szabottan kaphatnak felvilágosítást arról, hogy melyek azok a fájdalomcsillapító készítmények, melyek szedése esetükben javasolt.

Csak természetesen

Az alkáli hidrogén-karbonátos vizek ivókúra formájában savmegkötő hatásúak. Ilyen a bükkszéki Salvus víz, melyet gyomorégési panasz esetén kortyonként kell meginni, maximum napi 2 dl mennyiségig.

Használata nem javasolt veseműködési zavar (beszűkült vesefunkció) és magas vérnyomás esetén. Tejjel együtt történő fogyasztása során kialakulhat az úgynevezett tejalkáli szindróma, melynek során fejfájás, hasi fájdalom, gyengeség, hányás és székrekedés jelentkezhet.

A gyógyvíz hatóanyaga a nátrium-hidrogén-karbonát - közismertebb nevén: szódabikarbóna -, mely önmagában is a savtúltengés gyors kezelésére használható: néhány percen belül képes megszüntetni a gyomorfájdalmat. Fontos megemlíteni, hogy a szódabikarbóna hatására savas közegben, így a gyomornedvben is szén-dioxid gáz szabadul fel, ami a gyomor falát erősen feszíti, és így kellemetlen közérzettel, teltségérzettel jár együtt.

Savmegkötés gyógyszerekkel

A jelenleg kapható savmegkötő (antacid) gyógyszerkészítmények (alumínium-, kalcium- és magnéziumsók) használata esetén nem kell számítani a szervezet egészét érintő mellékhatásokra, tartós adagolásuk során a sav-bázis háztartás továbbra is egyensúlyban marad.

Az antacidumok alkalmazási utasítása függ a kórkép súlyosságától. A szokásos adagolási rend a következő:

Napi hétszer főétkezések után 1 és 3 órával illetve az utolsó adag lefekvés előtt. Több hatóanyag együttes alkalmazása esetén (kombinált készítmények) a mellékhatások kialakulásának kockázata csökkenthető, és a gyors hatás mellett elhúzódó savmegkötés is elérhető.

  • A magnéziumsók közül a magnézium-oxid és a magnézium hidroxid széles körben használatosak a gyógyszeres terápiában. Igen gyorsan alakul ki a savmegkötő hatásuk, de gyakran hasmenés is jelentkezik. A magnézium-triszilikát és a magnézium karbonát csak lassan fejtik ki savközömbösítő hatásukat.
  • Az alumínium-hidroxid sósav hatására részben alumínium-kloriddá alakul, mely kocsonyaszerűen vonja be a nyálkahártyát ezáltal csökkentve a sósav gyomorirritáló hatását. Tartós alkalmazásakor mellékhatásként székrekedés, a szervezet foszfátvesztése révén étvágytalanság, izomgyengeség, csontképződési zavarok jöhetnek létre.

Az alumínium és a magnéziumsók nagy előnye a szódabikarbonával szemben, hogy nem képződik belőlük sav hatására szén-dioxid, így a gyomorfeszítő hatás sem jelenik meg használatuk során. Ha a két só kombinációban szerepel, akkor a gyomor-bélrendszert érintő mellékhatások (hasmenés, székrekedés) kialakulásával sem kell számolni. Jelenleg is vizsgálat tárgya az alumínium tartalmú sók hosszú távú, belsőleg történő szedése és az Alzheimer-kór kialakulása közötti potenciális összefüggés. A rendelkezésre álló adatok szerint normális veseműködésű beteg esetén a szokásos dózisok alkalmazása mellett az alumínium tartalmú savmegkötők használata nem vezet Alzheimer-kór kialakulásához.

  • A kalcium-karbonát tartós használata nem javasolt, mert a kezdeti savmegkötő hatást követően a savelválasztás utólag fokozódhat. A tejalkáli tünetegyüttes megjelenése várható (ld. szódabikarbóna), ha a gyógyszer bevétele nagy mennyiségű tej elfogyasztásával esik egybe.

Figyelmeztetés: A savmegkötő gyógyszerek két hétnél tovább történő szedése veseelégtelenségben csak a szakorvos kifejezett utasítására, orvosi felügyelet mellett történhet. Magas vérnyomás esetén feltétlenül ajánlott a szerek tartós, nagy adagban történő használata előtt szakorvosi véleményt kérni.

Gyomorvédelem

A sucralfat (egy poliszacharid alumínium sója) a gyomor nyálkahártyáját, főleg a károsodott fekélyes szöveteket alacsony kémhatású közegben gél formájú védőrétegként vonja be. Jótékony hatása révén fokozza a gyomorba történő nyák és bikarbonát elválasztást, és javítja a nyálkahártya vérellátását. A szer óvatosan adandó veseműködési zavar esetén. A savmegkötő gyógyszerekkel való alkalmazása nagy körültekintést igényel, hiszen a kémhatás megváltozása miatt a sucralfat elvesztheti nyálkahártya védő hatását.

Gyógyszerkölcsönhatások-amit hasznos tudni

A savmegkötő gyógyszerek a gyomor kémhatásának módosításával számos gyógyszerhatóanyag felszívódását befolyásolják.

  • Az antibiotikumok közül a tetraciklinek és a fluorokinolonok,
  • a vas- és folsav-tartalmú készítmények,
  • a D-vitamin,
  • a barbiturát típusú nyugtatók,
  • a vérnyomáscsökkentők közül a b-blokkolók,
  • egyes nem szteroid gyulladáscsökkentők,
  • a szívgyógyszerként alkalmazott digitálisz-készítmények szedése

és a savmegkötő szer bevétele között minimum 2 órának el kell telnie, így megelőzhető a felszívódást gátló hatás és az alapgyógyszer teljes értékű hatást fejthet ki.

Fekélygyanú esetén

A gyomorsósav-túltengés nem egyenlő a fekéllyel. A szűnni nem akaró gyomorégés, fekély gyanúja orvosi kivizsgálást tesz szükségessé, a diagnózis felállítása mindig szakorvos feladata. A fekély kezelésére nem elegendő a savmegkötő gyógyszerek alkalmazása. Az orvos által előírt, hármas terápia segít a fekély gyors megszüntetésében, és jelentősen csökkenti a betegség kiújulási arányát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.