Ünnepek után együnk rostban gazdag ételeket!

A rostban gazdag étrend elengedhetetlen az egészséges bélműködéshez. Vizsgálatok megállapították, hogy csökkentheti bizonyos egészségügyi problémák, így a vastagbélrák, az elhízás és a székrekedés kialakulásának kockázatát is.

Az élelmiszerekben található élelmi rostok segítik az ételek felszívódását, serkentik a bélműködést és megkönnyítik az emésztést. Egészséges bélflóránk és bélműködésünk szempontjából kiemelkedően fontos a rostban gazdag étkezés, de az ünnepek megterhelő ételei után is segítenek könnyíteni kicsit szervezetünkön.

Normális esetben a székletürítésnek fájdalommentesnek kell lennie
Normális esetben a székletürítésnek fájdalommentesnek kell lennie

A székrekedés oka

A rostban gazdag ételek - emésztésünk támogatása mellett - segítik megelőzni a székrekedést, a bélrákot és az aranyeret is. A székrekedés kétszer olyan gyakran érinti a nőket, mint a férfiakat és gyakoribb 65 év felett. Ez mindenképpen az életmóddal hozható összefüggésbe. Az alacsony rosttartalmú étrend, valamint a készételek fogyasztása nagyban hozzájárul ennek kialakulásához.

Normális esetben a székletürítésnek fájdalommentesnek kell lennie. Ha fájdalommal jár, vagy véres a széklet, forduljunk kezelőorvosunkhoz és fogyasszunk minél több rostban gazdag ételt, ugyanis a nem megfelelő székletürítés vastagbélproblémát jelezhet.

Hogyan kezdjünk neki?

Lassan, fokozatosan váltsunk magasabb rosttartalmú étrendre. Ha túl gyorsan váltunk, bélgörcs és puffadás léphet fel.

A megfelelő napi rostbevitel kortól és nemtől függően 18g és 30g között mozog. Magas rosttartalmú ételnek a 100g-onként 6g vagy annál több rostot tartalmazó ételek számítanak. Azokat az ételeket, melyek 3g rostot tartalmaznak, rostforrású ételeknek nevezzük.

Rostban gazdag élelmiszerek:

  • müzli,
  • gabonapelyhek,
  • száraz hüvelyesek (bab, lencse stb.),
  • olajos magvak (dió, mogyoró, napraforgómag stb.),
  • zöldségek (kukorica, spenót stb.),
  • gyümölcsök,
  • barna rizs.

A húsfélék, a tojás és a tejtermékek egyáltalán nem tartalmaznak rostokat.

Hogyan növeljük a napi rostfogyasztást?

  • Mindennap együnk legalább ötször gyümölcsöt és zöldséget,
  • fogyasszunk teljes kiőrlésű gabonákat,
  • kezdjük a napot magas rosttartalmú gabonapehellyel (dúsítsuk korpával, zabbal vagy válasszunk teljes kiőrlésű gabonát), a tetején szárított vagy friss gyümölccsel. A legtöbb gabonaféle átlagosan 3g rostot tartalmaz adagonként.
  • ebédre válasszuk az alábbiakat: bab, lencse és a csicseriborsó, amelyek nagy mennyiségű élelmi rostot tartalmaznak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +3 °C
Minimum: +1 °C

Folytatódik a borult, párás idő, az északkeleti országrészben maradhatnak ködös területek. Szitálás, a fagyos tájakon ónos szitálás nem kizárt. A légmozgás gyenge marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet -1 és +5 fok között várható. Az orvosmeteorológiai helyzetet továbbra sem rontják frontok, frontmentes időre készülhetünk az elkövetkező napokban.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra