A kovászos uborka előnyei

Frissítő íze miatt sokunk kedvence a kovászos uborka. A savanyító eljárásnak azonban számos további előnye is van.

Azt talán már te is tudtad, hogy kovászoláskor a tejsavbaktériumok anyagcsere-folyamatai során tejsav és egyéb aromaanyag képződik, és ezek teszik olyan frissítő ízűvé a kovászos uborkát, illetve az egyéb kovászolt zöldségeket. A kovászolásnak azonban ezenkívül még számos előnye van.

kislány savanyú uborkát eszik
Nem csak íze miatt jó választás a kovászos uborka. Fotó: Getty Images

Biztonság, eltarthatóság, könnyebb emészthetőség

Ahogy arra a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) közelmúltbeli Facebook-posztjában is hangsúlyozták, a friss alapanyagokhoz viszonyítva a savanyított élelmiszer biztonságosabb és tovább eltartható. Ennek oka, hogy az erjesztéskor antimikrobiális anyagok szabadulnak fel az ételben. 

A kovászolás hatására ráadásul könnyebben emészthetővé is válnak a zöldségek. A szakértők szerint egyébként nem feltétlenül szükséges az eljáráshoz a kenyér. Rámutattak arra is, hogy nemcsak az uborkát éri meg így savanyítani, hanem érdemes kipróbálni karfiollal, brokkolival, spárgával, káposztafélékkel, szárzellerrel, cukkinival és paprikával is.

Meglepő, mire lehet jó a savanyú káposzta.

Mi történik a kovászolás során?

A bejegyzésben azt is megemlítik, hogy a kovászoláshoz szükséges sós lé kioldja a zöldségből a cukrokat, és végül ezt a cukros-sós lét kezdik megerjeszteni a tejsavbaktériumok. Manapság egyébként egyre népszerűbb a fermentálás, vagy a klasszikus értelemben vett, ecet hozzáadása nélküli savanyítás.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.