A böjttörés így lesz egészséges

A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) tanácsokkal segít, hogyan jussuk el a böjttől a húsvéti sonkáig.

18 órát kellene éhezni naponta? Az úgynevezett időszakos böjt, azaz a 16-18 órán át való napi éhezés és mindössze 6-8 órás "időkapuban" való étkezés, lehet a megoldás a magas vérnyomásra, a fogyásra és a hosszabb élet elérésére? A válaszért kattintson korábbi cikkünkre .

A böjtölésnek többféle fajtája és célja van. A vallási böjtöket meggyőződésből, meghatározott időben, meghatározott időtartamig, szigorú vagy lazább előírások szerint végzik a hívők már hosszú évszázadok óta, így a böjtre vonatkozó előírások pontosan ismertek és általában mentesek a káros túlzásoktól. A gyakran extrém fogyókúrára vagy méregtelenítésre használt böjtöket azonban már nem javasolják a szakemberek. A böjt ugyanis nem "méregtelenítés", ahogyan sokan nevezik, hanem a szervezet tehermentesítése, az emésztőrendszer kímélése és a salakanyagok gyorsabb kiürülésének elősegítése. Arról viszonylag sok szó esik, hogy fel kell rá készülni, arról viszont kevesebb, hogy hogyan kell a böjtölést abbahagyni, különösen, ha az olyan nagy ünnepbe torkollik, mint a húsvét. Ehhez ad hasznos táplálkozási tanácsokat a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége ( MDOSZ ).

Fokozatosan térjünk vissza a hagyományos étkezéshez, ne a húsvéti asztal bőségével törjük meg a böjtöt. Fotó: Getty Images
Fokozatosan térjünk vissza a hagyományos étkezéshez, ne a húsvéti asztal bőségével törjük meg a böjtöt. Fotó: Getty Images

Fontos a fokozatosság

A böjt után fokozatosan térjük vissza a bőségesebb étkezésre, ami lehetőleg igazodjon az egészséges táplálkozási ajánlások irányelveihez. Kerüljük el az emésztőrendszer hirtelen megterhelését - hívják fel a figyelmet a szakemberek, kiemelve: a böjt vége felé már érdemes kis adagokban beépíteni az étrendbe olyan ételeket, amelyek könnyebben emészthetők.

Kerüljük a különösen magas a zsír-, cukor- és rosttartalmú ételeket, mert ezek fogyasztása puffadáshoz és hasi diszkomforthoz vezethet - hívják fel a figyelmet, s arra is kitérnek közleményükben, milyen ételekkel nem ajánlott kezdeni böjtölés után: tejszínes sütemények, zsíros húsok, szénsavas italok. Ezúttal a nagyon magas rosttartalmú ételek sem tesznek jót, mint például a korpás termékek vagy az olajos magvak - jegyzik meg.

De akkor, mit együnk közvetlenül böjt után?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Jogosan merülhet fel a fenti kérdés, melyre szintén megadja a feleletet az útmutató. Válasszuk a tápanyagokban gazdag, könnyen emészthető, fehérjéket, keményítőt és telítetlen zsírokat tartalmazó fogásokat, jöhetnek tehát:

  • a turmixok/smoothiek, mert kevesebb rostot tartalmaznak, mint az egész, nyers gyümölcsök és zöldségek, így könnyebben emészthetők.
  • az aszalt gyümölcsök, a datolya például olyan koncentrált tápanyagforrás, hogy nem véletlenül használják a böjtök megtörésére Szaúd-Arábiában. A kajszibaracknak és a mazsolának is hasonlók a hatásai.
  • a levesek, a fehérjét és könnyen emészthető szénhidrátokat, például lencsét, tofut vagy tésztát tartalmazó levesek finoman vezethetnek át a böjtből a normál táplálkozásra. Kerülni kell viszont a nehéz tejszínnel vagy nagy mennyiségű magas rosttartalmú, nyers zöldségfélékből készült leveseket.
  • a főtt, puha, keményítőtartalmú zöldségek, mint például a burgonya, jó választás a böjt törésekor.
  • a fermentált élelmiszerek, pl. édesítetlen joghurt, kefir.
  • a tojás vagy az avokádó pedig egészséges zsírtartalma miatt lehet kiváló étel böjt után.

Ezután fokozatosan beépíthetők további nyersanyagok az étrendbe - például teljes kiőrlésű gabonák, hüvelyesek, zöldségek, diófélék, húsok és halak -, a cél a továbbiakban a kiegyensúlyozott, vegyes táplálkozás.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.