A csótánytej az új őrület

A rovarok, bogarak fogyasztása egyes földrészeken, országokban szinte hétköznapi dolognak számít: hangyatojás, sült sáska, tücsökből készült energiaszelet. Úgy tűnik, újabb ízeltlábú kerülhet fel az étlapra, mégpedig a csótány.

Pontosabban szólva egy bizonyos csótányfaj (diploptepra punctata), amely nem petékkel szaporodik, hanem elevenszülő, és egy tejszerű, fehérjekristályokban dús anyagot választ ki, amivel az utódait táplálja. Egy, a fajt vizsgáló kutatócsoport fedezte fel, hogy ez a folyadék rendkívül tápláló: tele van fehérjével , esszenciális aminosavakkal, szénhidráttal és lipidekkel.

Az értékes "csótánytej" a kutatók szerint a jövőben fehérjeturmixok és egyéb ételek és italok alkotóeleme lehet, előtte viszont még jó néhány vizsgálat szükséges ahhoz, hogy megállapítsák, nem mérgezők-e az emberi szervezetre a folyadékban található fehérjekristályok.

A fehérjékről gyakran úgy beszélünk, mintha pontosan tudnánk, hogy mik ezek az anyagok. De talán nem árt felidézni, hogy miből vannak, és miféle hasznukat vesszük ezeknek a rendkívül bonyolult szerves vegyületeknek, amelyek a testünk egy jelentős részét felépítik. Itt elolvashatja, melyik élelmiszerben mennyi fehérje van!

Az értékes csótánytej a kutatók szerint a jövőben fehérjeturmixok alkotóeleme lehet, feltéve, hogy nem találják mérgezőnek

Amennyiben fogyasztásra alkalmasnak találják, akár nagy mennyiségben is elkezdhetik a gyártását, úgy, hogy meghatározzák a fehérjéért felelős gént a csótányfajban, és élesztőrendszerben, nagyméretű mikrobiológiai tárolókban növesztik. Forrás: womenshealth.com

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.