Egy új tanulmány az emberi fogyasztásra gyártott és értékesített jégkockákat, más néven "élelmiszeripari jeget" vizsgálta a baktériumok jelenléte szempontjából. Csak az Egyesült Államokban évente 5 millió 600 ezer zacskó jeget adnak el.
60 jégkocka-mintát elemeztek, amelyeket három különböző szinten (háztartási, éttermi és ipari létesítményekben) állítottak elő. Kiolvasztották őket, és három különböző baktériumtípust vizsgáltak belőlük. A végén összesen 1113 baktériumot találtak, és a jégminták szennyezettségi szintje szignifikánsan különbözött a három jégkocka-előállítási szint között. A jégben talált baktériumok közül sok a humán patogének közé sorolható, ami azt jelenti, hogy képesek fertőzéseket okozni.
A kutatók arra voltak kíváncsiak, mennyire valószínű, hogy a szennyezett jégkockák átadják a kórokozó baktériumokat az embereknek.
A válasz megismeréséhez különböző, bárokban általánosan elterjedt italokat (whisky, vodka, Martini, tonik, barackos tea, kóla) vizsgáltak a baktériumok szaporodását elősegítő képességük szempontjából. A jégkockákat szándékosan négy kiválasztott baktériumtípussal szennyezték, és az eredmények azt mutatták, hogy a baktériumok növekedése következetesen csökkent az italokban. Ez valószínűleg a italok alkohol és egyéb antibakteriális összetevőinek köszönhető.
Rosszul leszel a jégtől? Valószínűleg nem. De jó, ha tudod, mi lehet a bakteriális fertőzés lehetséges forrása az otthonodban. Ha pedig legközelebb egy whiskyt szeretnél inni, akkor csak nyugodtan, ugyanis a vizsgálatok szerint abban egy baktérium sem éli túl.