COVID-19: ilyenkor ne használjunk fém evőeszközöket

Táplálkozási ajánlást adott ki a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) COVID-19 idejére.

Szerencsére sokan meggyógyulnak a koronavírus -fertőzés okozta COVID-19-ből, de felépülésük után gyakran még hónapokig küzdenek krónikus fáradtsággal, memória- és koncentrációzavarokkal, izom és ízületi fájdalmakkal vagy éppen csökkent étvággyal, illetve az ízérzékelés és szaglás hiányával . A gyengeség, étvágytalanság, hányinger, szájszárazság miatt könnyen alakul ki fogyás és alultápláltság, ami lassítja a teljes gyógyulást. Másfelől az sem mindegy, milyen kondícióban kap el minket egy betegség. Noha a COVID-19 esetében a túlsúly kockázati tényezőnek számít, az alultápláltság legalább ilyen veszélyes. Egy friss svájci kutatás szerint az alultáplált belgyógyászati betegeknél 20 százalékkal csökkenthető a halálozási arány táplálkozásterápiával - olvasható a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének közleményében, melyben a szervezet ennek apropóján is táplálkozási ajánlást fogalmazott meg a betegség utáni regenerációhoz.

Az alultápláltság legalább annyira veszélyes lehet, mint a túlsúly. Fotó: Getty Images
Az alultápláltság legalább annyira veszélyes lehet, mint a túlsúly. Fotó: Getty Images

Így szedhetünk fel egy kis pluszt

Az MDOSZ szakértői szerint az alábbiakat érdemes megfogadni és betartani fogyás és/vagy alultápláltság esetén:

  • Rendszeresen ellenőrizzük a súlyunk alakulását.
  • Együnk gyakran, keveset, főétkezések közé feltétlenül iktassunk be 2-3 kisebb étkezést.
  • Részesítsük előnyben a kalória- és fehérjedús ételeket, például halat vagy csirkehúst rizzsel, túróval töltött héjában sült burgonyát.
  • Dúsítsuk az ételeinket például reszelt sajttal, darált mandulával, dióval vagy éppen tejporral.
  • Fogyasszunk bőségesen folyadékot, a palettát színesíthetjük tejes italokkal is, amelyekkel a vízhez képest plusz tápanyagokat és kalóriát nyerhetünk.
  • Súlyos étvágytalanság és jelentős fogyás esetén speciális roboráló készítményekre és tápszerekre is szükség lehet, ilyenkor az étrend szakszerű összeállításáért forduljunk dietetikushoz.

Koronavírus-oltás: ezt együk előtte és utána A szakértők szerint most még fontosabb, hogy megfelelő ételekkel gondoskodjunk testünk egészségéről. Mutatjuk , mit érdemes fogyasztani.

További hasznos tippek

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha étvágytalansággal küzdünk az ízérzékelés és szaglás csökkenése miatt, a dietetikusok szerint:

  • Nyugodtan válasszuk a kedvenc ételeinket.
  • Az intenzívebb összetevőkkel, mint például a mustárral, a tormával, fűszerekkel, savanykás gyümölcsökkel vonzóbbak lehetnek az ételek.
  • A változatosabb ízvilág mellett különböző állagú és hőmérsékletű fogásokkal is érdemes kísérletezni.
  • Ha túl sósnak vagy keserűnek érzünk egy ételt, ízérzékünkön javíthat egy kis édesítés, például mézzel.
  • Fémes szájíz esetén ne használjunk fém evőeszközöket.
  • Kisebb tányéron nem hat riasztóan soknak az étel.
  • Szájszárazság esetén gyakrabban öblítsünk szájat, de ne használjunk alkoholos szájvizeket, a nyálelválasztást fokozhatja cukormentes cukorka vagy rágó fogyasztása.

Ha pedig fáradtsággal küzdünk, ezeket tanácsolják:

  • A puha, magas víztartalmú ételek fogyasztása könnyebb lehet fáradtság és légszomj esetén, jó szolgálatot tehetnek a különböző szószok, mártások is a fogások nedvesítésében.
  • Hagyjunk magunknak elég időt az étkezésre.
  • Ha túl fáradtak vagyunk a főzéshez, bátran válasszuk a készételeket, vagy rendeljünk házhoz.

Szájon át bevehető, koronavírus elleni védettséget nyújtó gyógyszert tesztelnek Izraelben. Ha kíváncsi a részletekre, kattintson korábbi cikkünkre .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.