"Csak kávéval tudok felébredni"

Sokan vannak, akiknek ébredés után első útjuk a konyhába vezet, és akik reggeleiket el sem tudják képzelni egy bögre forró, gőzölgő kávé nélkül. Mint mondják, kávé nélkül egyszerűen nem is tudnának felébredni. De vajon tényleg a kávézástól függ, hogy milyen lendülettel vágunk neki a napunknak? Alvásszakértőt kérdeztünk.

A válasz nem is olyan egyszerű. A koffein idegrendszerre gyakorolt hatása jól ismert: a többi között javítja a reakcióidőt és a koncentrációs képességet, késlelteti a kifáradást, és serkentőleg hat. Azt azonban már kevesebben tudják, hogy a koffeinre mindenki szervezete más mértékben reagál. Éppen ezért nem olyan egyszerű arra a kérdésre sem válaszolni, hogy vajon tényleg a reggeli kávétól függ-e, hogy lendületesen vagy nyúzottan kezdjük a napunkat.

kávéfogyasztás, ébredés

Horváth Ágnes alvástréner a jelenséggel kapcsolatban azt mondja, nem feltétlenül a koffein ugraszt ki minket reggel az ágyból, meglehet ugyanis, hogy valójában a kávé placebohatása élénkít bennünket.

Ha valakinek például alacsony a vérnyomása, akkor neki tényleg segítség lehet a koffein serkentése. Ám olyan is van, mikor valakinek ez nem valódi fiziológiai szükséglete, hanem egyszerűen egy megszokás. Mivel a rituálék fontosak, ha a megszokott reggeli kávézás valamiért elmarad, akkor úgy érezheti, hogy nehezebben, nyűgösebben indul a nap.

- véli a szakértő.

Hogyan lehet mégis könnyebb az ébredés?

Hogy reggel frissen vagy nyúzottan ébredünk-e, az alvástréner szerint több tényezőtől is függ. Nemcsak attól, hogy eleget aludtunk-e, hanem attól is, hogy jó minőségű volt-e az alvásunk. Sőt Horváth Ágnes azt mondja, vannak olyan típusú emberek, akik hiába alszanak eleget és jól, sosem fognak reggelente frissen, kipihenten ébredni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"A kipihentséget nem is annyira reggel kell érezni, hiszen vannak olyanok, akik mindig álmosan ébrednek, és csak lassan térnek magukhoz - ezt alvási inerciának nevezik. A kipihentség mércéje inkább az lehet, hogy végig tudjuk-e csinálni úgy a napot, hogy nincsenek brutális mélypontjaink, álmossági rohamaink, és nem érezzük magunkat napközben túlságosan fáradtnak" - mondja Horváth, majd azt is hozzáteszi, hogy valójában nincs olyan, hogy "normális alvásigény". Magyarán bár van egy durva ökölszabály, mely szerint egy felnőtt ember számára 6 és 10 óra között van a minimum és maximum napi alvásszükséglet , ezen belül eltérő lehet az egyes emberek alvásigénye. Tehát lehet, hogy valaki már 6 óra alvás után is úgy érzi, hogy pihentető volt számára az éjszaka, míg másnak 9 óra alvásra van szüksége a friss ébredéshez.

A kávé és az alvás kapcsolata

Vannak, akiknek a kávé kizárólag a reggeli rituáléjuk része, másoknak viszont többször is szükségük van a nap folyamán egy csésze koffeinlöketre. A nagy kávézóknak azonban fontos tudniuk, hogy napközbeni kávéfogyasztásuk hatással van szervezetük éjszakai pihenésére. Horváth Ágnes arra hívja fel a figyelmet, hogy egy csésze kávé elfogyasztása után a koffein 6-8 órán át még a véráramunkban, szervezetünkben marad még akkor is, ha mi már nem érezzük a hatását.

"Ha megiszunk egy csésze kávét, akkor a koffein viszonylag gyorsan és erőteljesen fejti ki a hatását - nagyjából 20 percen belül. Ekkor felfrissülünk, éberebbek leszünk, amely hatás nagyjából 30-60 percig tart. Az általunk érzékelt hatása tehát viszonylag rövid, ám a szervezetünkben utána még jóval több ideig dolgozik a koffein, ez pedig rányomhatja a bélyegét az éjszakai alvásunkra."

Az alvástréner tehát azt tanácsolja, hogy ha alvázavarokkal küzdünk, akkor érdemes odafigyelni arra, hogy a lefekvés előtti 6-8 órában már ne fogyasszunk koffeintartalmú italt. Ha viszont jó alvók vagyunk és nincs semmi problémánk, akkor nyugodtan kávézhatunk, amikor csak jól esik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra