Csíra: az életerő bomba

A csírákat sokan úgy tekintik, mint átmenetet két állapot között, azt az időszakot, melyet ki kell várni, mielőtt egy zöldség, gabonaféle fogyasztható lesz. Ám a csírák nemcsak ízletes kiegészítői lehetnek az étrendünknek, hanem nagyon egészségesek is!

A csírák koncentráltan tartalmaznak minden fontos tápanyagot

A csírákat joggal nevezhetjük az egészséges táplálkozás alapelemeinek. Ezekben az aprócska növényi részekben ugyanis rengeteg vitamin, ásványi anyag, fehérje, aminosav és egyéb hasznos összetevő található - mindezek elengedhetetlenek az emberi szervezet megfelelő működéséhez. A csírákban koncentráltan vannak jelen a tápanyagok, hiszen már ebben az állapotban tartalmazzák mindazt, ami a növények növekedéséhez, illetve később az "életükhöz" szükséges.

A csírák koncentráltan tartalmaznak minden fontos tápanyagot, gasztronómia csíráztatás csíra egészséges táplálkozás babcsíra búzacsíra fogyókúra
A csírák koncentráltan tartalmazzák a fontos tápanyagokat

Ön is csíraevő?

A csírákat viszonylag könnyű beszerezni, otthon pedig még könnyebben "előállíthatjuk" őket. Mivel nagyon koncentráltan vannak bennük jelen a tápanyagok, nem kell nagy mennyiséget elfogyasztani ahhoz, hogy a kedvező hatásaikat megtapasztalhassuk. Éppen ezért a fogyókúrázóknak , vagy a kis étvággyal rendelkezőknek, gyerekeknek is ajánlottak.

Ha az étvágytalanság oka valamilyen betegségre vezethető vissza, akkor különösen fontos lehet a csírák mindennapi étrendbe való beépítése: immunerősítő, tisztító, méregtelenítő hatásuk mellett könnyen "felszabadul" belőlük az energia. A csírákat könnyű megemészteni és a tápanyagok is olyan formában vannak bennük jelen, hogy a szervezetünk igen könnyen hasznosítani tudja ezeket.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A téli hónapokban, mikor a szokottnál kevesebb friss zöldség és gyümölcs áll a rendelkezésünkre, még fontosabbá válhatnak a csírák. Ezeket ugyanis könnyű otthon, a szobában vagy a konyhában termeszteni, így szinte folyamatosan friss vitaminbombákkal láthatjuk el a szervezetünket.

Csíráztatni meglehetősen egyszerű

Még speciális edény sem szükséges hozzá, ám ha gyakran szeretnénk csíráztatni magokat , akkor érdemes egy csíráztató tálat beszerezni. Az első lépés a magok beszerzése: csak kifejezetten csíráztatásra szánt magokat használjunk, kerüljük, ami vegyszerrel kezelt!

A magokat válogassuk át, és folyó víz alatt alaposan mossuk meg, majd 10-12 órára áztassuk be vízbe. Ezután öntsük le a magokról a vizet, és tegyük őket az edénybe (ha befőttesüveget vagy tálat használunk, akkor ennek tetejét fedjük le gézlappal, ez szűrőként is funkcionál). A tálat tegyük napos, világos, jól szellőző helyre és a magokat naponta két-három alkalommal öntözzük meg. Az állott vizet azonban rendszeresen le kell önteni a csírákról, különben megrohadnak! A legtöbb magféle 4-5 nap után lesz fogyasztható csíraállapotban, de érdemes kísérletezni, hiszen ahogy növekednek, úgy változik az ízük is.

Tipp Érdemes előre tájékozódni arról, hogy a kiválasztott növényt mennyi ideig kell áztatni, illetve mennyi idő után lesznek fogyaszthatóak a csírák. A már elkészült csírák ráadásul meglepően sokáig eltarthatóak a hűtőszekrényben is: akár másfél hétig is megőrzik a frissességüket. A nyákkal borított csírákat mindenképpen alaposan mossuk le, mielőtt felhasználjuk őket, ha pedig a csírák szaga kellemetlen, esetleg penészfoltok jelennek meg rajtuk, akkor inkább dobjuk ki őket.

Öt csíraféle, melyeket érdemes megkóstolni!

  • Búza
    A búzacsírában rengeteg ásványi anyag található, nagy mennyiségben tartalmaz A- és C-vitamint, valamint klorofillt. Ez utóbbi serkenti a vér oxigénszállító képességét, egyensúlyban tartja a vérnyomást és a vércukorszintet, tisztítja a májat, karban tartja az emésztést. A búzacsíra gyulladást gátló, baktériumölő, immunerősítő és jótékony hatással van az anyagcserére is.
  • Lucerna
    A csírák "királyának" is tartják, hiszen szinte minden, a szervezet számára fontos vitamint és ásványi anyagot is tartalmaz. Igen erős antioxidáns, immunerősítő, frissítő és energiával feltöltő csíra. Segít a koleszterinszint csökkentésében, magas klorofill-tartalma a szív- és az érrendszer egészségért is felel. Segít a változókor tüneteinek, illetve a menstruáció előtti feszültségnek a mérséklésében.
  • Lencse
    Sokféle vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, melyek erőteljes antioxidánsként működnek. A lencsecsíra tisztítja a vesét, erősíti a szívet és az ereket, növeli az általános erőnlétet. Segít kordában tartani a koleszterinszintet, a vérnyomást és a vércukorszintet is.
  • Zsázsa
    Nagy mennyiségben tartalmaz telítetlen zsírsavakat, A-, C- és E-vitamint. Erősíti az immunrendszert, segít védeni a szervezetet a káros szabadgyököktől, a szív- és érrendszeri betegségek, illetve bizonyos rákos megbetegedések megelőzésében is szerepe lehet.
  • Napraforgó
    A szervezet számára fontos összes aminosavat tartalmazza, emellett A-, C-, E- és D-vitamin is van benne. Magas fehérje- és rosttartalmú, ez utóbbi miatt jó hatással van az emésztésre és a belekre; rendszeres fogyasztásával megelőzhetjük a székrekedést. Méregtelenítő, vízhajtó, gyulladáscsökkentő hatású. A napraforgócsírában található esszenciális zsírsavak segítenek megfelelő szinten tartani a szervezet koleszterinszintjét, segítenek megelőzni a szívbetegségeket.

Receptek csírákhoz, csírákból

Mivel a csírák tápanyagai, vitamintartalma erőteljesen roncsolódik főzés, melegítés során, ezért a leghasznosabb, ha nyersen fogyasztjuk őket. A legegyszerűbb, ha salátákhoz adjuk a csírákat, de joghurtba vagy kefirbe is lehet őket keverni.

Ízletes és tápláló reggeli lehet, ha a megvajazott vagy margarinnal megkent teljes kiőrlésű kenyérre csírákat szórunk - így azt is biztosítjuk, hogy a csírákban lévő zsírban oldódó vitaminok is hatékonyan felszívódjanak a szervezetünkbe. Tehén- vagy juhtúróval összekeverve az apróra vágott csírákból, némi sóval, borssal, fűszerekkel szendvicskrémet is készíthetünk.

Meglehetősen divatos ital lett az elmúlt években az úgynevezett zöld turmix . Ehhez a teljes értékű, vitaminokkal, ásványi anyagokkal és rosttal teli sűrű turmixhoz gyümölcsöket, zöldségeket ( elsősorban spenótot ) használhatunk fel - a csírák nagyszerűen illenek hozzá, és plusz energiát, illetve tápanyagokat adhatnak az egyébként is egészséges italhoz.

Ha főtt ételhez szeretnénk csírákat adni, akkor érdemes az ázsiai konyhából ihletet meríteni: a kínai gasztronómiában például gyakori alapanyag a babcsíra . Az Ázsiában népszerű rázva-pirítva készülő wokos ételek ráadásul segítenek megőrizni a csírák frissességét, ropogósságát (és a tápanyagaik nagy részét), hiszen csak nagyon rövid időre tesszük ki a hőhatásnak a csírákat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.