Ha ezt látod a csirkén, rögtön dobd ki

A főtt és nyers csirke néhány naptól akár egy évig is eltartható attól függően, hogy fagyasztva vagy hűtve tároljuk. Ha azonban felmerül, hogy romlott, ne kockáztasd az ételmérgezést!

A csirke egészséges és ízletes fehérjeforrás, de a nyári melegben fokozottan oda kell figyelned a tárolására, hogy ne okozzon ételmérgezést. Fontos a megfelelő előkészítése, tárolása és főzése. Amikor hazavisszük, nyilván a hűtőszekrénybe kerül, de vajon meddig lehet ott biztonságosan tárolni? – teszi fel a kérdést a Healthline.com.

csirke, fagyasztás, ételmérgezés, hányás, hasmenés, hasfájás
Ha jól tárolod, akár egy évig is elállhat. Fotó: Getty Images

Nem mindegy, hogy nyers vagy főtt

Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) szerint a nyers csirke körülbelül 1-2 napig tartható el a hűtőben. Ugyanez vonatkozik egyébként a nyers pulykára és más baromfira is. A nyers csirkét a legjobb zárható edényben tárolni, így megakadályozva, hogy a leve kiszivárogjon és más élelmiszereket szennyezzen. Ha már néhány napnál hosszabb ideig kell tárolni, a legjobb, ha a fagyasztóba rakod, ott a csirkedarabok 9 hónapig, egy egész csirke pedig akár 1 évig is megőrzi a minőségét.

Más szabályok vonatkoznak a főtt csirkehúsra, amely akár 3-4 nap után is biztonsággal fogyasztható, ha légmentesen záródó edényben, hűtőben tároltad. Hidegben ugyanis lassabban szaporodnak a baktériumok.

Honnan tudhatom, hogy már romlott?

  • Ha a "minőségét megőrzi" cimkén lejárt a fogyaszthatóságára vonatkozó idő, nagy valószínűséggel már romlott.
  • Ha a nyers vagy főtt csirke kezd szürkészöld színűvé válni, romlott. A szürkészöld penészfoltok ugyanis baktériumok elszaporodására utalnak.
  • A nyers és a főtt csirke egyaránt savas, ammóniára emlékeztető szagot áraszt, ahogy romlik. Ezt a szagot azonban nehéz észrevenni, ha a csirkét mártásokkal, fűszerekkel pácolták.
  • A nyálkás állagú csirke szintén megromlott. Ilyenkor a hús leöblítése nem pusztítja el a baktériumokat.

Ha bármelyiket tapasztalod, dobd ki a húst!

A romlott hús fogyasztása ételmérgezést okozhat, ami hosszabb-rövidebb lappangási idő után alakul ki. Nyolc-tizenkét órás lappangási idő a gyakoribb baktériumok közül a Salmonellákra, az 1-5 órás pedig az egyéb baktériumokra, baktériumtoxinokra jellemző (például Staphylococcus). Ételmérgezés esetén nem az élő baktériumok, hanem az általuk termelt toxinok (mérgező anyagcsere-termékek) okozzák a betegséget.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.