Halételek a pontyon túl

Négy recept három különböző halból, mind megtalálható a hazai vizekben, és egyik sem ponty. Mutatjuk, mit érdemes idén karácsonykor kipróbálni.

A magyarok köztudottan kevés halat esznek. Vannak, akik - kis túlzással - mindössze évente egyszer, karácsonykor, pontyhalászlé formájában fogyasztják, és talán még soha nem kóstolták a keszeget, pisztrángot, süllőt/fogast, harcsát, busát vagy csukát. Pedig ezek a hazai vizeinkben honos halak bizony igazi ékei lehetnek az ünnepi asztalnak, ha megfelelően készítjük el, és van bátorságunk a családdal új fogásokat megkóstoltatni. Ahhoz, hogy kicsit nagyobb kedvet csináljunk a kísérletezéshez, hoztunk néhány ínycsiklandó receptet, melyeket a felsorolt fajtákból készíthetünk és tálalhatunk szeretteink elé az ünnepi menü részeként.

Hol szerezzük be?

Magyarországon legalább 500 ezer regisztrált horgász van, így kis túlzással állíthatjuk, nincs olyan ember, akinek szűkebb ismeretségi körében ne lenne egy pecás. Ha azonban tőlük nem is, a nagyobb piaccsarnokokban még mindig lehet friss halat kapni. Elvétve néhány bevásárlóközpontban is találni friss halat, de végső esetben ott vannak a fagyasztott változatok. Természetesen a legjobb, ha módunkban áll fogásainkat friss halból készíteni, különösen igaz ez a keszegre.

Keszeg: egyszerű, de nagyszerű

Dévérkeszeg, jászkeszeg, bagolykeszeg, karikakeszeg, lapos keszeg, szilvaorrú keszeg, vörösszárnyú keszeg - Gombóc Artúr után szabadon sorolhatjuk, mennyi fajtája van a pontyfélék családjába tartozó keszegnek. Az első kettő az, ami szinte minden tavunkban, folyónkban könnyen horogra akadhat. Bár kissé szálkás, de megfelelően beirdalva könnyen elkészíthető. Létezik tengerben élő fajtája is, de az ínyencek szerint az édesvízinek nincs párja. Süthetjük grillen, sütőben, paprikás lisztbe forgatva, egészben vagy szeletekre vágva. Jól illik hozzá a fokhagyma, a koriander, a gyömbér vagy a kapor is. Ha azonban valami különlegesebbre vágyunk, próbáljuk ki konyakban párolva .

Konyakos, vajas sült keszeg

Hozzávalók:

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • Fejenként 1 db keszeg
    Keszegenként:
  • 1-1 paprika és paradicsom
  • 100 g vaj
  • 100 ml konyak

Elkészítés:

A halat előkészítjük, megmossuk és besózzuk kívül és belül, és meglocsoljuk egy kis konyakkal. Hőálló tálba vagy tepsibe helyezzük, melynek az aljára kerül egy kis vaj. A halat a zöldségágyra tesszük, bele is kerüljön néhány szelet paprika és paradicsom. A maradék konyakkal nyakon öntjük, majd mehet a 180 fokra előmelegített sütőbe 20 percre. Fogyaszthatjuk főtt krumplival, salátával, krumplipürével.

A bemutatott halak közül a pisztrángot a legkönnyebb beszerezni és elkészíteni. Fotó: Getty Images
A bemutatott halak közül a pisztrángot a legkönnyebb beszerezni és elkészíteni. Fotó: Getty Images

Pisztráng: az elronthatatlan

Európában és Amerikában is jól ismert hal a pisztráng, mely a lazacfélék családjába tartozik. Leggyakrabban a sebes vagy a szivárványos pisztrángot fogyasztjuk itthon, szinte kivétel nélkül mindig egészben. Az elkészítése azonban szinte minden módon lehetséges. Grillezhetjük, füstölhetjük, süthetjük bő olajban, sütőben vagy serpenyőben, bugyolálhatjuk leveles tésztába, szinte minden zöldség és fűszer illik hozzá, és alufóliában vagy papírban is ízletesre sül (elég hozzá egy kis só, citrom és kapor). Akár füstölve, akár frissen vagy fagyasztva sikerül beszerezni, érdemes kipróbálni az alábbi receptek valamelyikét.

Fehérboros szivárványos pisztráng

Hozzávalók:

  • 80 dkg pisztráng
  • só, bors
  • 10 dkg zsemlemorzsa
  • 200 ml főzőtejszín
  • 1 nagy fej vöröshagyma
  • 2 db közepes újhagyma
  • 200 ml fehérbor
  • 1 ek. vaj (a tál kikenéséhez)

Elkészítés:

Kivajazunk egy tűzálló tálat, felaprítjuk a vöröshagymát és az edény aljára helyezzük. A recept szerint erre kerülnek a megtisztított, sóval, borssal bedörzsölt halak. Meglocsoljuk tejszínnel és fehérborral, az újhagymát a tetejére karikázzuk, és végül meghintjük zsemlemorzsával. Elmelegített sütőben 20-25 perc alatt aranybarnára sütjük.

Füstölt pisztrángos zöldségleves

Hozzávalók:

  • 1/2 zellergumó, hámozva és szeletelve (kb. 1 csészényi)
  • 2 közepes paszternák, hámozva, szeletelve (kb. 2 csésze)
  • 1/2 karórépa, hámozva, szeletelve (1 csésze)
  • 1 liter csirkehúsleves (leveskockából is jó)
  • 1 babérlevél
  • őrölt szerecsendió ízlés szerint
  • só, bors
  • 1/3 csésze tejföl
  • 1 teáskanál citromlé
  • 120 g füstölt pisztráng kisebb darabokra szedve
  • Tálaláshoz vajas pirítós (rusztikus parasztkenyérrel a legjobb)

Elkészítés:

A megtisztított és felvágott zöldségeket tegyük az 1 liter alaplével, a babérral és egy kis szerecsendióval egy lábosba. Ízesítsük sóval és borssal, majd főzzük addig, amíg a zöldségek megpuhulnak. Vegyük ki a babérlevelet és turmixoljuk krémessé a levest. Keverjük bele a tejfölt és a citromlevet, csak óvatosan, ki ne csapja. Tálaláskor tegyük a tetejére a füstölt pisztrángot, kínáljunk mellé vajas pirítóst. Elsőre talán nem hangzik ünnepinek, de egy meghitt karácsonyi vacsoraként igenis megállja a helyét, ízletes és laktató.

Harcsa: bajszos óriás a kondérban

Egy hal, amit gyakran kellene fogyasztani A szardínia egy omega-3 zsírsavakban gazdag olajos hal. Kiváló fehérje-, vitamin- és ásványianyag-forrás, és talán valamivel kevesebb a higanyszennyezettsége, mint a nagyobb halaknak. Mutatjuk, miért érdemes fogyasztani, mennyit együnk belőle, és hogyan válasszuk ki a legjobbat. Részletek itt.

A harcsa a második legnagyobbra növő hal Európa édesvizeiben a viza után. Hazánkban előszeretettel készítik el halászlének, a tiszai változat paprikásan készül, sokan csípősen fogyasztják friss kenyérrel. Másik kedvelt elkészítési formája a harcsapaprikás, melynek lényege, hogy pörkölthöz hasonló alapot készítünk, és erre tesszük rá a harcsafiléket. Hagyományosan túrós csuszával szokták tálalni. Mi azonban most a harcsahalászlé egy kevésbé ismert változatát ajánljuk, mely méltóan fennkölt egy ünnepi ebédhez vagy vacsorához. Ezt a receptet - melynek természetesen sok változata létezik még - alapvetően inkább gyakorlott szakácsoknak javasoljuk, és nagyobb családoknak, mivel ebből keveset készíteni nem lehet, és nem is érdemes. Ínyencek kipróbálhatják, hogy a végén egy kis tokaji aszút vagy más fehérbort csöpögtetnek bele, az újabb dimenziókat nyit az ízeknek. (Afrikai harcsából vagy törpe harcsából is elkészíthetőek a fogás.)

Korhely harcsahalászlé

Hozzávalók:

  • 3 ek. zsír vagy 5 dkg kolozsvári szalonna
  • 3 fej vöröshagyma
  • 1 póréhagyma
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 1 paprika
  • 1 zöldpaprika
  • 2 kg vegyes hal alaplének (ezt készen kapottal is helyettesíthetjük, de az az igazi, ha magunk készítjük)
  • 60 dkg harcsafilé
  • 2 ek. pirospaprika (csemege)
  • 2 db citrom
  • 2 dl tejföl
  • 2 ek. mustár
  • 1 csapott ek. liszt
  • babérlevél, mustármag, só, tarka bors

Elkészítés:

A szalonnát zsírjára sütjük (annak hiányában a 3 evőkanál zsírt felmelegítjük) majd beledobjuk az apróra vágott hagymát és dinszteljük. Mehetnek bele a zöldségek, majd ha azokat is megdinszteltük, akkor a tűzről lehúzva beletesszük az alaplé halait, valamint kilónként egy evőkanál csemege pirospaprikát. Összeforgatjuk az egészet és felöntjük 2 liter vízzel. Ekkor mehet bele az áttört fokhagyma, babérlevél, őrölt mustármag (nem kell túl sok). 1,5 óra alatt pépesre főzzük, közben sóval, borssal ízesítjük. Ha kész, eltávolítjuk a babérlevelet, majd félretesszük. Ha túl zsírosnak ítéljük, a tetejéről ilyenkor könnyebben el lehet távolítani a felesleges zsiradékot. Leszűrjük, és a szűrőben maradó pépet botmixerrel összedolgozzuk, majd szintén az alapléhez adjuk. Ha soknak ítélnénk, készíthetünk belőle halpástétomot.

Ehhez a léhez adjuk hozzá a felszeletelt harcsát (lehet kockázni is), és ha túl sűrűnek ítéljük, akkor ilyenkor lehet egy kis vizet még hozzátenni. Mehet bele egy citrom leve, majd vissza a tűzre. A tejfölt összekeverjük mustárral, és ha túl híg lenne a leves, akkor egy pici liszttel, de ez elhagyható. Pár kanállal teszünk a halléből a tejfölhöz, majd hőkiegyenlítés után belekeverjük a levesbe, és összeforraljuk. Tálaláskor citromkarikát, friss tejfölt és kenyeret kínálunk hozzá.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.