Így maradnak sokáig frissek az élelmiszerek

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Maradék nélkül programjának részeként végzett kutatás szerint az összes élelmiszer-hulladékunk 48,7 százalékát a megromlott termékek adják. Ezek pedig döntő többségében a nem megfelelő tárolás miatt kerülnek a kukába. Utánajártunk, hogyan érdemes elcsomagolni az egyes ételtípusokat, hogy minél tovább megőrizzék frissességüket.

Tojás

Ha nincs túl meleg a lakásban, esetleg rendelkezünk pincével vagy kamrával, nem szükséges a hűtőbe tenni, a tojások ugyanis 20 fokon sem romlanak meg. A hőmérséklet-ingadozásra viszont érzékenyek, ezért ha csakis a frizsiderben tudjuk tárolni, akkor a saját kartonjában helyezzük egy polcra. Semmiképp ne az ajtóba, mert ott a ki-be csukások miatt folyamatosan változik a hőfok. Ezenkívül arra is figyeljünk, hogy a meleg autóból ne pakoljuk be rögtön őket a hűtőszekrénybe.

Bogyós gyümölcsök

Vásárlás után érdemes átválogatni a szemeket, és megszabadulni a túlságosan fonnyadt, gyanús daraboktól. A mosással viszont ráérünk közvetlenül azelőtt, hogy megennénk őket! Addig is tároljuk őket a hűtőben egy papírtörlővel kibélelt dobozban, hogy az esetleges nedvességet felszívja. A felesleges párától és víztől ugyanis a kelleténél hamarabb rothadásnak indulnak a gyümölcsök.

Liszt

A lisztbogár nevéhez hűen előszeretettel belemászik a lisztes zacskóba, a mollyal és gabonazsizsikkel egyetemben. Ezért a legjobb, ha a lisztet átöntjük egy légmentesen zárható üvegbe vagy dobozba, és úgy rakjuk el a szekrénybe. A gabonapehellyel és száraz tésztával ugyanez a helyzet.

Olajok

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Praktikusnak tűnik a sütő vagy főzőlap mellett tárolni az olajokat, de a magas hőmérsékletnek köszönhetően hamarabb megromlanak. Pakoljuk el őket sötét, hűvösebb helyre!

Bizonyos élelmiszerek hamarabb romlanak, ha hűtőszekrényben tároljuk őket. Fotó: iStock
Bizonyos élelmiszerek hamarabb romlanak, ha hűtőszekrényben tároljuk őket. Fotó: iStock

Gomba

Úgy viselkedik, mint egy szivacs: magába szívja a környezete nedvességét. Éppen ezért érdemes papírzacskóba szórni, és a kamra kövön vagy hűtőben tárolni. Szobahőmérsékleten ugyanis a gomba gyorsan veszít színéből és ízéből.

Spárga

A spárgának kifejezetten kell a nedvesség ahhoz, hogy ne menjen idő előtt tönkre. Vásárlás után vágjuk le a végeit és csavarjuk vizes konyharuhába vagy papírtörlőbe, így 2-3 napig eláll a hűtőszekrényben anélkül, hogy kiszáradna.

Kávé

Bár isteni, ahogy a kávészemek illata belengi a konyhát, ne hagyjuk a konyhapulton állni, mivel levegővel érintkezve a kávészemek jelentősen veszítenek aromájukból. A nedvesség sincs rájuk jó hatással, ezért hűtőben sem célszárú tárolni őket. A legjobb, ha egy légmentesen záró üvegcsébe öntjük.

Így ismerhető fel a romlott étel Bár az élelmiszerek csomagolásán feltüntetett lejárati dátum mindenképpen iránymutató, valójában nem minden esetben ennek figyelembe vétele a legjobb módszer arra, hogy megállapítsuk, az adott étel fogyasztható-e még vagy sem. Kattintson a részletekért!

Kenyér

Nincs is annál bosszantóbb, amikor a tegnap még puha, finom kenyérbe beleharapva jövünk rá, hogy borzasztóan kemény, íztelen lett. A kiszáradás ellen jó taktika, ha a hűtőbe tesszük, ott akár 2-3 napig is friss marad, feltéve, ha előtte gondosan becsomagoltuk.

Paradicsom

Nem könnyű eset, mivel szobahőmérsékleten a legfinomabb, de hűtés nélkül könnyen megromlik. A hűtőszekrényben viszont kiszárad és az ízéből is veszít, ezért 2-3 napnál tovább nem érdemes ott tartani őket. A kamraszekrény egy száraz fiókjában érzik magukat a legjobban.

Olajos magvak

Magas olajtartalma révén a dió, a kesu, a mogyoró is megavasodhat. Légmentes dobozba zárva a konyhaszekrényben 3 hónapig, a hűtőben 6 hónapig állnak el. De akár le is fagyaszthatjuk őket 1 évre.

Leveles zöldségek

A spenótot, salátát, káposztát és hasonló zöld leveles zöldségeket sokszor műanyag zacskóban árulják, és ha hazaérkezés után azonnal berakjuk őket így a hűtőbe, hamar megfonnyadnak a nedvesség miatt. Törölgessük át őket inkább, hagyjuk megszáradni, majd utána mehetnek a frigóba.

Felvágottak

Mindenképpen a hűtőben a helyük! Ha hentesnél vásároltuk vagy már felbontottuk a vákuumcsomagolást, tegyük át egy jól záró műanyag dobozba, és alkoholos filccel írjuk rá a dátumot. Általában 1 hétig lehet őket így tárolni.

Kolbász

Bár jó ötletnek tűnik alufóliába vagy folpackba csomagolni, hogy a konyha ne vegye át az intenzív szagát, de vigyázat, mert így nagyon gyorsan penészedik. Inkább papírtörlőbe érdemes csavarni, majd újságpapírba (akár több rétegben is). A nedves hűtő helyett pedig lehetőség szerint tegyük az erkélyre, kamrába vagy konyhaablakba.

Friss vágott fűszerek

A friss kapornak, bazsalikomnak, petrezselyemnek sokkal intenzívebb az íze, mint a szárított társaiknak, de kényesebbek is. Ha nem használjuk fel rögtön az összeset, lyukacsos zacskóban másnapig megőrzik az aromájukat a hűtőben.

Tejtermékek

Az ultramagas hőmérsékleten kezelt tartós tejek hűtés nélkül is sokáig megőrzik minőségüket, ám természetesen ezeket sem szabad napos, meleg helyen tárolni. De általánosságban az összes többi tej, tejtermék hűtést igényel.

Burgonya

Nem szükséges hűteni, sőt kifejezetten árt neki. A hideg hatására ugyanis megnő a természetes cukortartalma, emiatt pedig sütéskor több akrilamid nevű anyag keletkezik, ami rákkeltő hatású. Elég, ha száraz, sötét helyre pakoljuk el télire!

Hagymafélék

Mindegy, hogy fok-, lila-, vörös- vagy bármilyen más hagyma, fontos, hogy ne rakjuk a hűtőbe. Pakoljuk őket egy régi, papírral kibélelt cipős dobozba, és tegyük a szekrény aljába.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.