Italok, amelyek segítik a vaspótlást

Nemcsak az elfogyasztott élelmiszerek, de a napközben fogyasztott italok is hatással vannak arra, hogy mennyi vas raktározódik a szervezetünkben.

Ha a vaspótlás kerül szóba, a legtöbb embernek azonnal az étkezés, esetleg valamilyen táplálékkiegészítő fogyasztása juthat az eszébe. Pedig a vitaminok és ásványi anyagok felszívódása szempontjából egyáltalán nem mindegy az sem, hogy mit iszunk. A Conversation cikke összegyűjtötte azokat az italokat, amiket érdemes fogyasztani, vagy éppen elkerülni, ha vashiányosak vagyunk.

Tünetek, amelyek vashiányra utalnak Az emberek jelentős része nem is gondol rá, hogy a vashiány akár őket is érintheti, dacára annak, hogy egy világszerte rendkívül elterjedt problémáról van szó.

Vashiány akkor alakul ki, amikor a szervezetbe nem kerül elegendő mennyiségű ásványi vas, vagy felszívódási zavarok következtében a bekerült vas nem megfelelő mértékben hasznosul. Fokozott vasszükséglet miatt is kialakulhat a szervezetben hiány, például nőknél a menstruáció vagy a terhesség ideje alatt. A rendszeres vasbevitel ezért kulcsfontosságú, amelynek alapja a kiegyensúlyozott és egészséges táplálkozás. Legnagyobb arányban húsfélék fogyasztásával pótolhatjuk, és bár több növényben is megtalálható (például a gabonában, a babban és a dióban), ezekből jóval kevesebb hasznosul a szervezetünkben. A bevitt ételek mellett azonban bizonyos italok is segíthetik, illetve gátolhatják a vas felszívódását.

Igyunk gyümölcslevet, de kerüljük a kávét

A C-vitamint tartalmazó italok (például a narancs-, paradicsom- vagy grapefruitlé) fogyasztása étkezés közben növelheti a vas felszívódásának mértékét. Akik tehát vashiánnyal küzdenek, érdemes az ebédjük mellé elfogyasztani egy pohár frissen facsart gyümölcslevet is.

A gyümölcslé fogyasztása a vas felszívódását is segítheti. Fotó: Getty Images
A gyümölcslé fogyasztása a vas felszívódását is segítheti. Fotó: Getty Images

Nem javasolt azonban a tea fogyasztása, a benne lévő bioaktív vegyület, a tannin ugyanis gátolja a vas felszívódását. Sajnos tanninokat tartalmaz a kávé is, így vashiány esetén ennek az italnak a fogyasztását is érdemes lecsökkentenünk. Ráadásul a kávéban lévő másik anyag, a klorogénsav is fontos gátlója a vas felszívódásának.

Sokáig a tejről is azt gondolták, hogy gátolhatja a vas felszívódását, komolyabb kutatási eredmények azonban ezidáig ezt nem támasztották alá. Viszont a növényi alapú tejekben található fitinsav szintén negatív hatással lehet a vaspótlásra, így érdemes ezek bevitelét is csökkenteniük az érintetteknek.

Meglepő módon azonban bizonyos alkoholos italok éppen hogy segíthetik a vas felszívódását, ilyen például a sör. Hogyha viszont a borokat kedveljük, és vashiánnyal küzdünk, javasolt a fehérek közül választani, a vörösbor ugyanis nagyobb arányban tartalmaz tannint és más polifenolokat, amelyek szintén megnehezítik az ásványi anyag hasznosulását.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra