Jódhiány is állhat a súlygyarapodás hátterében

A jód hiánya a szervezetben nem feltétlenül jár egyértelmű tünetekkel, éppen ezért fontos megfelelő táplálkozással tenni érdekében. De miért fontos a jód, és mit lehet tenni, ha jódhiány alakul ki a szervezetben?

A jód nélkülözhetetlen a pajzsmirigy megfelelő hormontermeléséhez, ami az anyagcserében is részt vesz. Az elégtelen jódbevitel hipotireózishoz vezet, melynek főbb tünetei a súlygyarapodás, gyengeség és megnagyobbodott pajzsmirigy (golyva).

Táplálékforrások

A jód nem túl gyakori az élelmiszerekben, a legnagyobb mennyiségben a tenger gyümölcseiben, kagylókban, tengeri moszatban és tejtermékekben (jódozott takarmány miatt) található meg. Az élelmiszerek jódtartalma a földrajzi elhelyezkedés következtében eltérő a táptalaj és a tengervíz különböző összetétele miatt. A jódozott só nemzetközileg ajánlott kiemelkedő jódbeviteli forrás, de alkalmazása elég eltérő Európában - derül ki Európai Élelmiszer Információs Bizottság (EUFIC) tanulmányából .

Ajánlott és tényleges bevitel

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az Európai Unió (EU) által ajánlott napi beviteli mennyiség felnőtteknek 150 mikrogramm/nap jód, maximum 600 mikrogramm/nap. 2007-ben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint 19 vizsgált európai ország közül, mindössze két országban volt megfelelő a jódbevitel 1993-ban.

A leginkább veszélyeztetettek

A jódhiány jelentős népegészségügyi problémát jelent, de hosszan tartó hiánya különösen a terhes nők, csecsemők, kisdedek és a kisgyermekek körében veszélyes, mely visszafordíthatatlan agykárosodást és mentális retardációt okozhat. Elégtelen lehet a jódbevitel a vegetáriánus módon vagy sószegényen táplálkozók, esetleg tej- vagy halallergiában szenvedők körében is.

Jódozott só kontra kevesebb sófogyasztás

Világszerte a legeredményesebb és költséghatékonyabb megoldás a jódhiány kezelésére és megelőzésére a jódozott konyhasó. Másrészről a fogyasztók a magas vérnyomás és szív-és érrendszeri megbetegedések prevenciójára irányuló növekvő kezdeményezések hatására kevesebb sót fogyasztanak. Tehát a betegségek megelőzése miatt javasolt sóbevitel-csökkentés és a jódozott só magasabb ajánlása közötti egyensúly létrehozása egyelőre nagy nehézségek elé állítja az egészségügyi szakembereket.

A legnagyobb problémát talán mégis az okozza, hogy a só bevitele leginkább a jelentős sótartalommal bíró élelmiszerekből, mint a kenyér, kolbász, sajt, sós rágcsálnivalók és egyes készételek, nem pedig asztali sózásból adódik. Ha ezeknek az élelmiszereknek a fogyasztását mérsékeljük, máris sokat tettünk a probléma kezelését illetően.

Forrás: Európai Élelmiszer Információs Bizottság

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.