Több mint hat éve nem volt ilyen drágulás, mint amilyet a márciusi fogyasztói árakban tapasztalhatunk. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentése alapján ugyanis a februári 3,1 százalék után az elmúlt hónapban 3,7 százalékkal emelkedtek. Ilyen mértékű növekedésre elemzők szerint 2013 óta nem volt példa.
Drágább lesz az egészségtelen és az egészséges élet is
Jelentős volt az emelkedés a dohánytermékek és szeszes italok esetében: majdnem egytizedével kell többet fizetnie annak, aki ezekkel a szerekkel rombolja az egészségét. De mélyebben kell a pénztárcájába nyúlni azoknak is, akik tudatosan táplálkoznak. Az idényáras élelmiszerek - mint a burgonya, friss zöldség és gyümölcs - ötödével kerülnek többe, mint egy évvel korábban. Érdekes, hogy az élelmiszerek körében ellentétes irányú tendenciát is találunk: a tojás 12,5, a tej 7,2, a cukor 3,9 százalékkal lett olcsóbb.
A zöldségárakat tavaly a szélsőségesen meleg időjárás nyomta fel - ahogy korábbi cikkünkben is olvasható. A rendkívüli aszály miatt ugyanis sokkal kevesebb lett a termés. Így a késői burgonya 44 százalékkal, a vöröshagyma 48 százalékkal, a fejes káposzta pedig 53 százalékkal drágult.