Sok ember a kelleténél jóval kevesebb zöldséget, hüvelyest, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonát, olajos magvat és tejterméket fogyaszt, miközben a telített zsírokat, a finomított lisztet, a hozzáadott cukrokat és a nátriumban gazdag ételeket hajlamosak túlzásba vinni. Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) szerint ez az amerikaiak több mint 80 százalékáról elmondható – számolt be róla a Health.com. Ezek a táplálkozási szokások azonban jelentősen megnövelik az elhízás és a krónikus betegségek kialakulásának kockázatát.
Ennek ellenére 1994 óta nem változtattak az „egészséges élelmiszer” definícióján. Az FDA viszont most olyan módosítást javasol, amely elősegítheti az étrenddel összefüggő egészségügyi problémák gyakoriságának visszaszorítását, valamint megkönnyítheti a fogyasztóknak a magasabb tápértékű élelmiszerek kiválasztását.
Mikor írhatják egy termékre, hogy egészséges?
Az FDA úgy véli, könnyebb az embereket a helyes táplálkozás felé terelni, ha az élelmiszereken egyértelműen jelezik, hogy azok egészségesek. Azonban bizonyos szabályoknak meg kell felelnie a terméknek ahhoz, hogy ráírhassák a csomagolására, hogy „egészséges”. A jelenleg is hatályos – több mint két évtizede nem módosított – meghatározás szerint azt az élelmiszert nevezhetik a gyártók egészségesnek, amelyek tartalmazzák a napi A- és C-vitamin-, kalcium-, vas-, fehérje- és rostszükséglet legalább 10 százalékát. Az új javaslat azonban szigorítaná az elvárásokat.
Ahhoz, hogy az új szabály szerint is egészségesnek minősüljön egy termék, nagy mennyiségben tartalmaznia kell legalább az egyiket az alábbiak közül:
- gyümölcs,
- zöldség,
- tej vagy tejszármazék,
- teljes kiőrlésű gabona.
Fontos továbbá, hogy az egészségesnek minősített élelmiszer legfeljebb 230 milligramm nátriumot és maximum 2,5 gramm hozzáadott cukrot tartalmazhat.
Száműzött és befogadott termékek
Az ismertetett új irányelvek alapján számos olyan élelmiszert megfoszthatnak az „egészséges” jelzőtől, amelyet az amerikaiak egészen eddig a helyes táplálkozás alapjának gondoltak. Ilyen például a fehér kenyér, az édesített joghurt és bizonyos gabonából készült termékek, mint a reggelizőpelyhek vagy a péksütemények. Az új szabályok szerint ugyanakkor felkerülhet az egészséges ételek listájára számos olyan termék, amely egyébként viszonylag magas zsírtartalmú, azonban a telített zsírok helyett telítetlen zsírokban bővelkedik, mint például az avokádó, a diófélék, az olajos magvak és a halak – ezek korábban nem kaphatták meg az „egészséges” címkét.
A jelölés egyébként továbbra is önkéntes lesz, tehát a gyártók maguk dönthetik el, hogy szeretnék-e használni az „egészséges” kifejezést az elvárásoknak megfelelő élelmiszerek csomagolásán. Az új szabályoknak nem eleget tevő ételekről azonban eltávolíthatják a félrevezető feliratot, amennyiben elfogadják az FDA módosításra vonatkozó javaslatát. Az ajánlást év végéig véleményezheti és kommentálhatja a lakosság. A gyártóknak egyébként három évük lesz majd arra, hogy megfeleljenek a véglegesített új szabályoknak.