Rántás helyett: egészségesebb sűrítési módszerek

Az ínséges időszakban még egy híg leves is tartalmas tudott lenne egy jó vaskos sűrítéssel, például paprikás, vagy magyaros, fokhagymás rántással. Ma viszont már akadnak egészségesebb és kevésbé megterhelő alternatívák is.

<strong>Minden levesnél szükség van sűrítésre, rántásra?</strong>

Ha krémlevest készítünk, és lepürésítjük a megfőtt zöldségeket, rántást, habarást nem kell készítenünk. A levesbe szánt zöldségeket elég csak vízben megfőzni, annyit adjunk hozzá, ami 1 ujjnyira ellepi. Ne ijedjünk meg, ha főzés közben a zöldség levet ereszt, a pürésítéskor arra még szükségünk lesz. Az összeturmixolt levest a végén egy kevés tejszínnel még gazdagíthatjuk, így ízletesebb és selymesebb lesz.

A lencsekrémleves füstölt sajttal a legjobb
A lencsekrémleves füstölt sajttal a legjobb

<strong>Alkalmazzunk kímélő sűrítéseket</strong>

Ha mégis szükségünk van sűrítésre, alkalmazzuk az alábbi eljárásokat, hogy az étel a lehető legkisebb mértékben legyen megterhelő a gyomrunknak :

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • a burgonya természetes keményítőtartalma miatt az egyik legjobb sűrítésre. Ha zöldséglevest készítünk és burgonyát is teszünk bele, a leves sűrűbb, krémesebb lesz tőle. De nyersen is belereszelhetjük, így is tökéletes sűrítőanyag. 5 perccel a leves elkészülte előtt adjuk hozzá az ételhez.
  • a levest sűríthetjük saját hozzávalóival is. Ha megfőttek a zöldségek, kiveszünk egy keveset belőle, és lepürésítjük, majd visszatesszük a levesbe. Pár perc alatt elérjük a kívánt sűrűséget vele.
  • az étkezési keményítő is remek alternatíva. A burgonyakeményítőnek egy kicsit semlegesebb az íze, míg a kukoricakeményítőnek édeskés. Mindig az étel jellege határozza meg, éppen melyiket használjuk.
  • ha habarni szeretnénk, finomított liszt helyett használjunk rizs- vagy csicseriborsólisztet. Az ételek krémesek lesznek tőle, nem lesz lisztízük, és még a gluténérzékenyek is használhatják.
  • ha tejföllel vagy tejszínnel is dúsítani akarjuk a levest, szintén kevesebb sűrítésre lehet szükségünk. A vaj esetében is ez a helyzet, ugyanis krémessé, lággyá teszik a levest

Alapvető szabály leves készítésekor, hogy mindig csak annyi vízzel öntsük fel a zöldségeket, alapanyagokat, ami éppen ellepi azokat. Inkább adjunk hozzá még később, de ne legyen túlságosan vizes az étel, mert akkor többet is kell sűrítenünk rajta.

Keményítőből 2-3 teáskanállal használjunk 1 liter leveshez, lisztből kb. 2 evőkanálnyit.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.