A helytelen étrend számos krónikus betegség kialakulásának kockázatát jelentősen fokozza, közvetve pedig hozzájárul az egészségügyi ellátórendszer leterheltségéhez. A jelenség ellensúlyozása érdekében az angol közegészségügyi szolgálat (Public Health England, PHE) termékcsoportokra lebontott, a kalória-, cukor- és sótartalomra vonatkozó specifikus ajánlások révén igyekszik önkéntes receptúraváltoztatásra sarkallni az élelmiszergyártókat, javítva ezáltal a mindennapi termékek minőségét. A PLOS One tudományos portálon megjelent tanulmányukban az Oxfordi Egyetem kutatói arra keresték a választ, hogy vajon ezek a törekvések milyen eredményeket hoztak. Természetesen egy recept újrafogalmazása a gyártási folyamat több elemének áttervezésével, új alapanyagok bevonásával, költségnövekedéssel is járhat, ami tehertétel a gyártónak, különösen, ha önkéntes vállalással teszi ezt.
A kutatócsoport a 2015-2018 közötti időszakra vonatkoztatva vizsgálta tíz vezető étel- és italgyártó vállalat termékeit, meghatározva azok pontos összetevőit. Összességében az elemzés nem talált változást a tápértékprofilokban, bár az egyik márka, a Kellogg's fel tudott mutatni némi javulást annak köszönhetően, hogy csökkentette két reggelizőpelyhe cukortartalmát.
Az eredmények szerint csekély növekedés tapasztalható az egészségesnek minősített termékek piaci arányában: a 2015-ös 46 százalékról 48 százalékra 2018-ig. Valamelyest bővült az egészséges élelmiszerek értékesítése is, négy év alatt 44 százalékról 51 százalékra. A tanulmány szerzői szerint ez részben betudható a 2018-as cukoradónak, amely egyes üdítőitaloknál elrendelte a cukortartalom csökkentését. A tíz vezető vállalat öt-öt legkelendőbb terméke közül összesen csupán hat esetében mérhető a tápértékprofil 20 vagy annál nagyobb százalékos javulása.
A kutatók átlátható és folyamatos monitorozási rendszer bevezetését sürgetik, szerintük csak így ellenőrizhető az élelmiszeripari termékek tápértékének változása. A táplálkozással összefüggésbe hozható betegségek előfordulása pedig csak akkor mérséklődhet, ha a gyártók fejlesztik termékeik minőségét. Ilyen irányú változásra viszont eddig csak az üdítőitalok terén volt példa, amit lényegében a cukoradó bevezetésével sikerült elérni - összegezték eredményeiket a kutatók.