Világszerte emberek milliói fogyasztanak mindennap olyan élelmiszereket és italokat, amelyek különféle mesterséges édesítőszereket tartalmaznak. A gyártók ezekkel próbálják kiváltani termékeikben a hozzáadott cukrot és az azzal járó pluszkalóriákat, megőrizve közben az adott étel-ital édes ízét. Érdemes ugyanakkor megemlíteni, hogy az édesítőszerek egészségre kifejtett hatása megannyi tudományos vita alapját képezi, és egyelőre nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy kockázatmentes lenne a fogyasztásuk.
Mint azt a sciencedaily.com-on megjelent közleményükben írják, francia kutatók Charlotte Debras és Mathilde Touvier vezetésével több mint százezer felnőtt adatait elemezve keresték a választ arra a kérdésre, hogy a mesterséges édesítőszerek mennyiben tekinthetők rákkeltőnek, avagy karcinogénnek. A résztvevők önkéntesen, önbevallásos alapon nyújtottak részletes információkat szociodemográfiai helyzetükre, egészségi állapotukra, életmódjukra és étrendjükre vonatkozóan. A mesterséges édesítőszerek fogyasztásáról órákra lebontott táplálkozási naplót is vezettek.
A kutatócsapat mindezen adatok alapján megvizsgálta, milyen hatással lehettek az édesítőszerek a rákdiagnózisok számának alakulására. Kiderült, hogy azoknál, akik nagyobb mennyiségben fogyasztottak édesítőszerrel készült, főként aszpartámot (E951) és K-aceszulfámot (E950) tartalmazó élelmiszereket, 13 százalékkal gyakrabban alakult ki rákos megbetegedés. A legnagyobb kockázatnövekedést mellrák és elhízással összefüggő daganatos megbetegedések esetében figyelték meg.
"Eredményeink arra utalnak, hogy a világszerte számos étel- és italmárkában megtalálható mesterséges édesítőszerek fokozott rákkockázattal hozhatók összefüggésbe" - hangsúlyozta Charlotte Debras. Hozzátette, az új információk tükrében fontos lenne, hogy az Európai Élelmiszer-biztonsági Hivatal (EFSA) és globálisan más egészségügyi hatóságok újravizsgálják az érintett élelmiszer-adalékokat.