Tippek a maradékmentes karácsonyhoz

A karácsonyi időszakban az átlagosnál is több élelmiszer végzi a szemetesben. Ám nem csupán a sütés-főzéssel járó élelmiszerhulladékok - például tojáshéjak - miatt, hanem sokszor a megmaradt készételek is a kukába kerülnek az ünnepek után.

Magyarországon évente mintegy 1,8 millió tonna élelmiszerhulladék keletkezik, jelentős része a családoknál. Egy átlagos magyar háztartásban fejenként 68 kilogramm élelmiszert dobnak ki egy év alatt, pedig ennek a fele egy kis odafigyeléssel és tudatosabb tervezéssel megelőzhető lenne. Az ünnepi időszakban azonban az átlagosnál is több élelmiszer végzi a szemetesben. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programjának szakemberei ezért összeszedtek pár hasznos tanácsot, hogy idén másképp legyen.

élelmiszerhulladék, kidobott étel, ételmaradékok, maradékmentes karácsony, karácsonyi menü, ünnepi időszak, ünnepi ételek
Az ünnepi időszakban az átlagosnál is több ételt dobunk ki. Fotó: iStock

Idén legyen kevesebb élelmiszerhulladék!

Fontos például szem előtt tartani, hogy a gyomrunk a karácsonyi időszakban sem nő meg a kétszeresére. Az ünnepek alatt is törekedjünk arra, hogy ne főzzünk többet, mint amennyit a család biztosan el tud fogyasztani maradék nélkül. Ha ez mégsem sikerül, akkor ügyeljünk rá, hogy az ételmaradék minél hamarabb bekerüljön a hűtőbe. A legtöbb élelmiszer esetében pedig a fagyasztás a legjobb tartósítási mód.

Hogyan hasznosítsuk az ételmaradékokat? A válaszért kattintson ide!

Szintén hasznos, ha az ételkészítésbe bevonjuk a gyerekeket is. A kutatások szerint ugyanis azok a gyerekek, akik közvetlen tapasztalatokkal rendelkeznek az ételkészítésről és látják, hogy mennyi munkával, illetve odafigyeléssel jár egy tál étel előállítása, sokkal kevésbé pazarolnak , mint társaik. Ráadásul ők a későbbiekben az élelmiszerbiztonsági kockázatokat is rutinosabban kerülik el, mint társaik.

A karácsonyi maradékmentésről további hasznos tanácsok olvashatóak Maradék nélkül program weboldalán .

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.