Az ínysorvadás jelei

A fogak felszínén lerakódó és kikristályosodó szennyeződés nem csak esztétikailag jelent problémát, hanem súlyos fogágybetegségeket is okozhat.

Az elmeszesedett plakkréteget hatékonyan már csak fogászati módszerekkel lehet eltávolítani, e nélkül a fogkő egyre jobban elhatalmasodik a szájban, kiváló táptalajt biztosítva a baktériumtelepek számára, mely előbb-utóbb gyulladáshoz és góchoz is vezethet.

Ezért veszélyes a fogkő

Ráadásul fogkő nem csak a fog látható felszínén, hanem az íny alatt is képződhet, ami ha eltávolítatlanul marad, egészségügyi szempontból komoly fertőzés- és gyulladásveszélyt rejt magában, mely az egész szervezetet érintő szövődményekkel járhat. Így az esztétikai okokon túl félévente mindenképpen javasolt a fogkő-eltávolítás.

Amennyiben ez nem történik meg, a fogfelszínt egyre jobban beboríthatja a megkövesedett plakk, ami kellemetlen látványt, rossz szájszagot okoz, és a fogak mellett a teljes test egészségi állapotát is veszélyezteti.

A fogkő komoly fertőzés- és gyulladásveszélyt rejt magában
A fogkő komoly fertőzés- és gyulladásveszélyt rejt magában

Bizonyos szint után ráadásul az ínyt visszanöveszteni már nem lehet, speciális fogpótlással vagy úgynevezett ínyáthelyező műtétekkel azonban még korrigálható a folyamat, de így sem garantált, hogy nem maradnak érzékenyek a fogak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Amikor a fogágy is megbetegszik

Ennek súlyosabb formája a fogágybetegség , mikor a fogakat tartó szövetek visszahúzódása és gyulladása túlhalad az íny szintjén, ami akár komoly csontállomány-problémákat is előidézhet. Az ínysorvadás során a fog tartószerkezete visszafordíthatatlanul elpusztul, mely fogvesztéssel jár.

A bakteriális eredetű gyulladás miatt kialakuló sorvadásnak nem csak a visszahúzódó íny az elsődleges jele, kezdetben a szövetek megduzzadnak, bevörösödnek, begyulladnak, emellett rendszeresen véreznek. Ez az akut ínygyulladás, ami rendszerint fájdalommal is jár, azonban krónikussá válva már alattomosan, szinte észrevétlenül pusztítja a szöveteket. Mint minden krónikus gyulladás, ez is gócbetegség forrása lehet számos betegséget okozva - például tartós fáradtságot, sokízületi gyulladást, pikkelysömört , krónikus vastagbél-gyulladást, allergiás betegségeket, de akár hajhullást, kopaszságot is.

Az alapos tisztítás mellett nem árt tudni, hogy milyen egyéb tényezők befolyásolják fogaink állapotát. Nagyon fontos a falat megfelelő számú rágása, a vitaminokban, ásványi anyagokban, rostokban gazdag, enyhén lúgos hatású étrend fogyasztása. Mit jelent ez a gyakorlatban?

Amennyiben rendszeresen jár fogorvosi felülvizsgálatra, elkerülhetőek a különböző fogbetegségek, így a későbbi kellemetlenségek is. Míg az ínygyulladás még visszafordítható, addig a fogágybetegség legfeljebb megállítható.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.