Egy bődületes tévhit a terhességről

Létezik egy téves elmélet, amely szerint a babavárás ideje alatt a magzat „elszívja” a kalciumot az anya szervezetéből – elsősorban a fogaiból –, ezért mennek tönkre a kismama a fogai. Csakhogy ennek semmi alapja nincs.

A testben lévő kalcium és ásványi sók kötött formában vannak jelen, nem tudnak kioldódni és a véráramba jutni. A baba tehát nem tudja „elszívni” a kalciumot a kismama fogaiból – írta korábbi tájékoztató anyagában a Novadent Fogászati Klinika. Az viszont tény hogy terhesség idején a megváltozott hormonháztartás és nyálösszetétel miatt nagyobb a rizikó a fogak károsodását illetően, rendkívül fontos tehát a megfelelő szájhigiénia és a rendszeres kivizsgálás.

Van összefüggés a terhesség és fogak állapota között, de nem úgy, ahogy sokan gondolják. Fotó: Getty Images

Fontos az odafigyelés

Az a kismama, akinek a terhességet megelőzően is voltak fog- és fogínyproblémái, annak ebben az időszakban súlyosbodhatnak, fokozódhatnak ezek a kellemetlen tünetek, javasolt tehát a fogkő eltávolíttatása. A terhesség második trimeszterében (13-26. hét) gyakorta jelentkezik az úgynevezett „terhességi fogínygyulladás, amelyre fokozott figyelmet kell fordítani, mert az állapot könnyen rosszabbodhat. Megfelelő táplálkozással, vitaminokkal, napi minimum 2-szeri fogmosással sokat javíthatunk szájüregünk állapotán.

Nem jön a baba? Nézessük meg a fogainkat!

Sok esetben panaszkodnak a párok, hogy „nem jön össze a baba”, bármennyit próbálkoznak. Gyakran nem is tudják, hogy a meddőség vagy nehezen bekövetkező fogantatás egyik okozója lehet a rossz, gyulladt fog. Ez ugyanis állandó gócként van jelen a szervezetben és a férfiak esetében a gyulladás alacsony spermaszámot eredményezhet, a nők esetében pedig gátolja a megtermékenyülést, vagy növeli a kilökődés kockázatát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +10 °C

Erősen felhős vagy borult lesz az ég, de a déli, délkeleti tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet a felhőzet. A északnyugati, északi tájakat érintő esőzés egyre kisebb területre korlátozódik, majd főként hazánk déli felében több helyen záporok, zivatarok alakulhatnak ki, amelyeket felhőszakadás is kísérhet. Az északi, északkeleti szél többfelé megélénkül, elsősorban északkeleten és a Nyugat-Dunántúlon helyenként megerősödik. Zivatarok környezetében átmenetileg viharos széllökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet az ország északnyugati, északi felében 11 és 18, délebbre 19 és 25 fok között várható. A melegfront nyomában ma egy hidegfront halad át az országon.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Győr-Moson-Sopron
Legrosszabbul:
Komárom-Esztergom
Kezdjük újra